Najczęściej wymienianym, jak i najtrudniejszym do zwalczenia czynnikiem okazały się rosnące koszty zbiorów w Niemczech. Zjawisko to, było spowodowane brakiem dostępności taniej siły roboczej, która mogłaby się zająć zbiorami owoców, związanym z trwającym od kilku lat deficytem wykwalifikowanej kadry pracowniczej odpowiadającej obecnym wymaganiom rynkowym. Kolejnym czynnikiem utrudniającym optymalizację kosztów zbiorów producentom jest ciągły wzrost godzinowej stawki minimalnej, która w 2023 wyniosła 12,00 euro brutto, w porównaniu do roku poprzedniego, gdy minimalna stawka godzinowa wynosiła 9,82 euro. Co ciekawe, kolejne kilkuprocentowe podwyżki są planowane na kolejne miesiące roku 2024, co zdecydowanie przyczyni się do kolejnych znaczących wzrostów kosztów produkcji. Dodatkowo, podwyżki cen energii, takie jak średni wzrost cen gazu o 20% czy energii elektrycznej o 7%, dodatkowo obciążały budżety gospodarstw.
Jakość owoców w minionym sezonie pozostawiała wiele do życzenia, głównie z powodu niekorzystnych warunków atmosferycznych. Obfite i długotrwałe opady deszczu w lipcu stanowiły wyzwanie dla plantacji, zwłaszcza tych korzystających z zaawansowanych maszyn do zbiorów borówek. Warto zaznaczyć, że oprócz obfitych opadów, producenci mierzyli się z innymi niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, tj. ekstremalne temperatury, susza czy grad, co również wpłynęło negatywnie na rozwój owoców. Mimo wszelkich starań niemieckich plantatorów nie udało się całkowicie uniknąć negatywnego wpływu warunków atmosferycznych na plantacje, co istotnie wpłynęło na jakość i ilość zebranych plonów.
Szacunki niemieckich producentów wskazują, że spadki zbiorów w porównaniu do roku poprzedniego sięgały aż 20%, co odbiło się znacząco na ich finansach. Wzrost kosztów zbiorów, słaba jakość owoców i niekorzystne warunki atmosferyczne sprawiły, że producenci nie byli w stanie zrealizować wszystkich wpływających zamówień i sprostać popytowi na swoje produkty. W rezultacie przełożyło się to na jeszcze silniejsze osłabienie wyników finansowych.
Produkcja borówki w Niemczech w ubiegłym sezonie okazała się sporym wyzwaniem dla producentów owoców miękkich. Wzrost kosztów zbiorów, słaba jakość owoców i spadek ilości zebranych plonów wynikający z niekorzystnych warunków atmosferycznych postawiły przed nimi liczne wyzwania. Mimo tych trudności producenci mają nadzieję, że w przyszłości uda się znaleźć skuteczne rozwiązania, które pomogą unikać podobnych sytuacji i poprawią rentowność ich plantacji. W tym celu stawiają sobie za zadanie obserwowanie oraz edukowanie się na temat obecnych i przyszłych trendów kształtujących branżę owoców.
Jeśli zainteresował Cię ten temat i chcesz przekonać się, jakie trendy dotyczą niemieckiego rynku borówki w 2024, przeczytaj ten artykuł.
Karolina skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h,
aby lepiej poznać Twoje potrzeby
Spersonalizowane linie do pakowania i sortowania
Dostarczamy kompleksowe rozwiązania dostosowane do indywidualnych wymagań naszych klientów. Rozwijamy się i stale poszerzamy ofertę, wchodząc w nowe segmenty na rynku świeżych owoców i warzyw. Pozwól nam zaprojektować wyjątkową linię dla Ciebie.
Pozwól nam zaprojektować specjalną linię produkcyjną dla Ciebie.