Od czego zależy cena linii do pakowania borówki? – PRZYKŁADOWA WYCENA

Cena linii do pakowania borówki - kalkulacja

Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój na rynku borówki. W okresie 2016-2019 produkcja borówki w Europie wzrosła aż o 88%. Jeśli trendy się utrzymają, rynek europejski będzie potrzebował od 45 do 95 tysięcy ton w ciągu najbliższych 5 lat. W obliczu rosnącego popytu oraz wzrostu płac producenci zaczynają coraz częściej rozważać inwestycje w automatyzację swoich pakowni. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na opłacalność automatyzacji jest cena linii do pakowania borówki. W tym tekście zebraliśmy główne czynniki determinujące koszt linii i jej wydajność.

Dopasowanie elementów — ważna rola integratora

Ten artykuł jest kontynuacją wpisu poświęconego rentowności inwestycji w automatyzację sortowania i pakowania. Osoby, które nie miały jeszcze okazji się z nim zapoznać, zachęcamy do lektury.

W obliczaniu rentowności ważną rolę pełnią koszty. Przyjrzyjmy im się nieco bliżej.

Cena linii maszyn do borówek zależy od kilku kluczowych czynników. Pierwszym jest oczywiście zestaw elementów, z których składa się infrastruktura do pakowania i sortowania. Ważne jest nie tylko to, ile kosztują poszczególne urządzenia, ale także to, jak ze sobą współpracują. Wybór odpowiednich modułów do sortowania, naważania, zamykania opakowań czy etykietowania, stanowi istotny element determinujący końcową cenę linii do pakowania borówki, a tym samym ROI (ang. Return on Investment). Na etapie planowania inwestycji należy zwrócić uwagę na możliwość integracji różnorodnych maszyn w spójny system, co może istotnie zwiększyć efektywność całego procesu pakowania.

Linia do borówek będzie tak wydajna jak jej najsłabsze ogniwo, dlatego tak ważny jest przemyślany projekt całej infrastruktury i optymalne dobranie maszyn. Decydując się na współpracę z firmą Milbor, masz pewność, że nasi specjaliści zaprojektują dla Ciebie kompatybilną linię do sortowania i pakowania borówki. Działamy na rynku od 10 lat, a w portfolio mamy ponad 200 udanych wdrożeń. Poszczególne elementy linii dobieramy z katalogów renomowanych producentów maszyn oraz z własnego asortymentu. Imponująca oferta i duże doświadczenie branżowe sprawiają, że jesteśmy w stanie zaprojektować linię optymalnie dopasowaną do Twoich możliwości i planów rozwojowych.

Maszyny do borówki – cena zależy od wydajności, dokładności i wszechstronności maszyny

Ceny linii do pakowania borówki różnią się pod wieloma względami. Jedną z kluczowych kwestii jest zakładana wydajność produkcji. Chęć uzyskania wyższej produktywności może być równoznaczna z większymi kosztami początkowymi inwestycji. Jednocześnie w perspektywie czasu wyższa wydajność przekłada się na lepszą sprzedaż i niższe koszty siły roboczej. Nasze wielowagowe naważarki pracują z wydajnością nawet 150-160 opakowań na minutę. Co więcej, najlepsze maszyny potrafią utrzymać wysoką efektywność przy niskim poziomie strat z powodu przeważeń, co również rzutuje na poziom ROI, bo maksymalizuje przychody. Kluczem do sukcesu jest dostosowanie wydajności linii do indywidualnych potrzeb i planowanej wielkości produkcji. Maszyna o większej przepustowości pozwoli Ci więcej zarobić, pod warunkiem że zadbasz o podaż owoców na odpowiednim poziomie.

Inwestor powinien zwrócić też uwagę na to, czy maszyna może pakować porcje borówki o różnych pojemnościach i do różnych typów pojemników. Trendy na rynku borówki się zmieniają. Na zachodzie Europy coraz częściej słyszy się, że konsumenci są skłonni do kupowania dużych opakowań owoców (np. 500 g, 750 g). Inwestując w linię do sortowania i pakowania owoców, upewnij się, że wybierasz naważarkę, która da Ci możliwość obsługi różnorodnych zamówień.

Ile kosztuje linia do borówki?

Przestań zgadywać! Dzięki pobranemu plikowi:

• poznasz ceny najpopularniejszych maszyn do pakowania i sortowania owoców,
• oszacujesz, ile będzie kosztować linia szyta na miarę twoich potrzeb,
• zaplanujesz inwestycję w automatyzację.

Liczy się jakość końcowego produktu

Kolejnym aspektem, który należy uwzględnić przy ocenie rentowności inwestycji w linię do pakowania borówki, jest oczekiwana jakość finalnego produktu. Jak powszechnie w branży owoców jagodowych wiadomo, jakość jest kluczowym czynnikiem, od którego zależą ceny i popyt na owoce. Sklepy skupujące borówkę robią się w tej materii coraz bardziej wymagające. Sieci handlowe oczekują od dostawców owoców o określonych parametrach kolorystycznych lub wielkościowych. Liczy się również opakowanie, jego wygląd i materiał, z którego zostało zrobione. Dlatego warto zainwestować w systemy kontroli jakości, które pozwolą utrzymać wysoki standard produktów i zwiększyć ich atrakcyjność dla odbiorców. Optyczny sorter wyposażony w kilka kamer oferuje różnorodną selekcję owoców, np. pod względem koloru, uszkodzeń, obwodu, miękkości – co pozwala sprzedać wyroby w różnych kategoriach (np. borówki premium, standardowe, na przetwory, mrożone), a przez co maksymalizować zyski ze sprzedaży w podziale na różne kategorie. Tańszą alternatywą są kalibrownice otworowe sortujące owoce ze względu na wielkość.

Od czego zależy cena linii do pakowania borówki?

 

Cena linii pakującej do borówki — detale mają znaczenie

Sprawdzenie ceny danej maszyny lub nawet kilku urządzeń tworzących linię do sortowania i pakowania borówki daje pewien punkt wyjścia do dyskusji o kosztach inwestycji, jednak bez lepszej znajomości tematu może okazać się zwodnicze. Porównanie liczb bez ich interpretacji nie wystarczy. Wyposażenie może bowiem występować w różnych wersjach, a poszczególni producenci proponują swoje usprawnienia. Klienci Milbor również mogą korzystać z dodatkowych udogodnień. Oto ich przykłady.

  1. System Kontroli Linii (MPLC) – zintegrowany system pozwalający na zarządzanie linią z jednego miejsca i monitorowanie jej wydajności. Autorski pomysł inżynierów Milbor pozwala na oszczędność czasu operatora, poprawę efektywności produkcji i podwyższa bezpieczeństwo.
  2. Denester – to urządzenie, które z powodzeniem może zastąpić człowieka przy rozkładaniu zgniazdowany (włożonych jeden do drugiego) opakowań (punetek lub kubełków), w których lądują porcje owoców z naważarki.
  3. Zgrzewarka typu Traysealer – na oszczędności ma też wpływ zużyty materiał. Tanim i skutecznym sposobem zamykania plastikowych pojemników z owocami i warzywami jest folia termokurczliwa. Szybka zgrzewarka Traysealer zamyka opakowanie folią topseal z niezwykłą wydajnością. Taki sposób domykania opakowań zapewnia bezpieczeństwo produktom, a dodatkowo jest lżejszy i tańszy niż plastikowe wieczka.

Cena linii do pakowania borówki: unikaj przestojów

Rozmowa o efektywności inwestycji nie byłaby pełna, gdyby zabrakło w niej wątku ciągłości produkcji. Przestoje są przekleństwem producentów w branży warzyw i owoców. Przerwy w pracy maszyny oznaczają wymierne straty, które w wysokim sezonie mogą iść w dziesiątki tysięcy złotych. Dlatego właśnie warto inwestować w rozwiązania sprzyjające utrzymaniu ciągłości produkcji. Można o nią zadbać na kilka sposobów.

Jak konkretnie Milbor minimalizuje ryzyko niechcianych przerw w pracy maszyny?

  • Wspomniany wyżej System MPLC monitoruje pracę całej linii i umożliwia szybkie zdiagnozowanie awarii odpowiedzialnej za wywołanie przestoju. Błyskawiczna lokalizacja problemu skraca czas potrzebny na jego rozwiązanie. Wdrożenie MPLC daje również możliwość zdalnego wglądu w pracę linii ekspertowi firmy Milbor. Dzięki temu nasz inżynier może określić przyczynę usterki i telefonicznie objaśnić jej naprawę operatorowi.
  • Stawiamy na maszyny łatwe w codziennym czyszczeniu i konserwacji. Dzięki temu konieczne zabiegi higieniczne są mniej czasochłonne.
  • Nasi serwisanci są dostępni dla klientów Milbor 24/7, także w sezonie. Dysponujemy zespołem doświadczonych fachowców, którzy jak najszybciej reagują na kłopoty zgłaszane przez klientów. Co więcej, w polskim magazynie mamy zestaw najważniejszych części zamiennych, dlatego klienci nie muszą czekać na transport części z innego kontynentu. Wiele firm rezerwuje u nas przeglądy okresowe przed sezonem, co pozwala spać spokojnie w najgorętszym okresie roku, kiedy wszystko powinno działać bez zarzutu.
  • Kolejnym przykładem optymalizacji czasu jest etykieciarka Tandem wyposażona w dwie głowice etykietujące. Urządzenie umożliwia wymianę rolki A w czasie gdy rolka B etykietuje kolejne opakowania. Przez to proces etykietowania może działać bez przerwy, nie generując przestojów całej linii.

Ile kosztuje linia do borówki? Odpowiedź należy do Ciebie

W tym tekście staraliśmy się pokazać różnorodność cen maszyn, które mogą zależeć od wielu czynników, a lepsze (i droższe) warianty często przekładają się na wymierne, wyrażane w pieniądzach korzyści.

W coraz bardziej konkurencyjnej branży owoców jagodowych wygrywają firmy, które minimalizują koszty operacyjne. Umożliwia im to nowoczesna technologia, bez której produkcja owoców staje się coraz mniej opłacalna. Sukces w zakresie automatyzacji produkcji wymaga dobrego planowania i dopasowania urządzeń, które realnie sprawdzą się w przypadku Twojego projektu biznesowego. Zoptymalizowane inwestycje w maszyny do borówki mogą zwrócić się plantatorowi już po 2-3 latach. W przypadku firmy pakującej ten zwrot może być jeszcze szybszy.

Gdy w grę wchodzą duże pieniądze, nie ma miejsca na niedomówienia i ogólniki. Dlatego właśnie zapraszamy Cię do kontaktu z doradcą Milbor. Wypełnij formularz poniżej, a niebawem nasz reprezentant skontaktuje się w celu lepszego poznania Twoich obecnych oczekiwań i przyszłych planów biznesowych.

Karolina

Karolina skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h,
aby lepiej poznać Twoje potrzeby

Umów się na diagnozę
z naszym specjalistą

Dofinansowanie Unia Europejska