Rentowność linii pakującej do borówki – SYMULACJA ROI

Rentowność linii pakującej do borówki

W ostatnich latach rynek borówki w Europie dynamicznie się rozwija, co stwarza zarówno wyzwania, jak i nowe możliwości dla producentów. Zwiększające się zapotrzebowanie, które w ciągu najbliższych 5 lat wzrośnie do nawet 95 tysięcy ton borówki rocznie, wymaga efektywnych rozwiązań pakujących, które mogą zaspokoić rosnące potrzeby rynku. Linia pakująca do borówki to spora inwestycja, która nie może odbyć się bez kalkulacji opłacalności. Jak liczyć rentowność linii pakującej do borówki? W odpowiedzi na to pytanie pomoże Ci ten artykuł.

 

Inwestycja w linię pakującą do borówki: dziś wydatki, jutro zyski

Nasi klienci często podnoszą obawę o wysokie koszty związane z zakupem linii do pakowania owoców i warzyw. Faktem jest, że tego rodzaju urządzenia nie należą do tanich, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę najnowsze rozwiązania rodem z najwyższej półki, gwarantujące dużą dokładność i wydajność. Wielu potencjalnych klientów zniechęca się do inwestowania w linię pakującą do borówki, mając przed oczami wyłącznie cenę, którą trzeba zapłacić za maszynę. Taki uproszczony sposób myślenia nie daje pełnego obrazu sytuacji i de facto może zaprzepaścić szansę na rozwinięcie biznesu i większe zarobki.

Rozważając linię do pakowania i sortowania owoców i warzyw trzeba uwzględnić dwa punkty na osi czasu — miejsce, w którym jesteśmy dziś i to, w którym możemy być za 3 lub 5 lat. Taka optyka sprawia, że inwestycja w maszynę do borówki nabiera zupełnie innej perspektywy.

Czy automatyzacja procesów pakowania jest opłacalna?

Pobierz darmową symulacje kosztową i sprawdź, jaki jest rzeczywisty koszt inwestycji w automatyzację!

Powtórka z ekonomii — czym jest ROI?

Każda inwestycja wiąże się z odroczonymi korzyściami. Tak jest w przypadku inwestowania we własne kompetencje (lepsza praca w przyszłości), fotowoltaikę (niższe rachunki za prąd) czy w sprzęt np. robota koszącego trawnik (mniej czasu spędzonego na prace ogrodowe). Dziś wydajesz pieniądze, licząc na to, że w przyszłości osiągniesz jeszcze więcej korzyści (wyższe przychody, oszczędność czasu, niższe opłaty itp.). Dlatego właśnie inwestowanie nie może ograniczać się wyłącznie do pytania: Ile to kosztuje? Natura inwestycji wymaga poszukiwania odpowiedzi na inne pytania: Ile na tym zarobię? Kiedy wydatki się zwrócą? Co jeszcze zyskam dzięki, tej inwestycji? Jak ta maszyna do borówki zwiększy wartość mojej firmy?

Co ważne, tego typu pytania domagają się precyzyjnych, konkretnych odpowiedzi, najlepiej wyrażonych liczbowo lub przynajmniej skonsultowanych z ekspertem lub innym przedsiębiorcą, który realizuje już podobne projekty. Ogólnikowe lub uznaniowe odpowiedzi sprawią, że dane przedsięwzięcie może okazać się chybionym pomysłem, generującym straty na dłuższą metę.

Teoria rachunkowości, finansów i ekonomii daje nam całą paletę narzędzi, którymi możemy szacować opłacalność inwestycji. Wiele z nich wymaga sporej wiedzy, wzorów lub arkuszy kalkulacyjnych. To zadanie dla fachowców i temat na inną dyskusję. O ile nie każdy plantator owoców i warzyw musi być finansistą, o tyle każdy powinien wiedzieć, czym jest wskaźnik ROI i jak go obliczać.

„Za każdym razem, gdy inwestujemy w nową maszynę, to liczymy, że wydane pieniądze się zwrócą. Nie mam jednak na myśli sformułowania potocznego oznaczającego nadzieję czy myślenie życzeniowe. Nasze oczekiwania powinniśmy policzyć, a więc wyrazić w liczbach, aby zminimalizować ryzyko inwestycji. W zależności od wybranego wskaźnika, możemy zobaczyć, ile „zarobimy” na danej inwestycji lub po jakim czasie zwrócą nam się zainwestowane pieniądze. Przedstawienie oczekiwań w liczbach pozwala podjąć lepszą decyzję, a zarazem motywuje do wejścia w konkretną inwestycję” – komentuje Jacek Ryba, CFO Milbor.

 

ROI (ang. Return on Investment, zwrot z inwestycji) to jeden z podstawowych wskaźników mówiących o opłacalności inwestycji w dane urządzenie, nieruchomość na wynajem, szkolenie, kampanię reklamową itd. W naszym przypadku ROI będzie określał, jaka jest opłacalność wdrożenia maszyn do pakowania i sortowania borówki. Oblicza się go wg prostego wzoru:

ROI = (zysk z inwestycji — koszt inwestycji / koszt inwestycji) * 100%

ROI jest wyrażany w procentach. Im wyższy wynik ROI, tym bardziej rentowna inwestycja. Wynik ujemny z kolei, oznacza stratę dla przedsiębiorcy.

Mimo pewnych ograniczeń ROI jest popularnym wskaźnikiem rentowności z inwestycji i dobrym punktem wyjściowym do głębszych analiz. Obliczenie ROI pozwala szybko przeanalizować, jak zakup danej maszyny do borówki będzie przekładał się na pracę i zyski przedsiębiorstwa. Korzystając z ROI, możemy też porównać, jaką rentowność mają maszyny o różnej efektywności oraz sprawdzić, jak automatyzacja pracy wygląda na tle manualnego pakowania i sortowania owoców.

Jak obliczyć Rentowność linii pakującej do borówki?

Czas zwrotu z inwestycji

Innym popularnym sposobem oszacowania rentowności danego przedsięwzięcia jest obliczenie, ile czasu potrzeba, by zyski wypracowane przez maszynę pokryły koszt jej zakupu. W języku potocznym często mówi się o tym, że dany sprzęt zamortyzuje się po X latach. W tym tekście unikamy tego pojęcia, bowiem wprowadza ono nieco zamieszania semantycznego z amortyzacją w rozumieniu księgowym i finansowym.

Posłużmy się przykładem. Inwestycja w naważarkę 12-wagową pozwoli zredukować zatrudnienie w pakowni o 20 etatów, a do tego podniesie wydajność produkcji o 100%. Dzięki temu zysk przedsiębiorcy podwoi się, a do tego w jego kieszeni zostaną pieniądze, które musiałby zapłacić 20 pracownikom. Obie kategorie można w łatwy sposób wyrazić w gotówce i potraktować jako korzyści z inwestycji. Obliczanie czasu zwrotu z inwestycji w linię pakującą do borówki lub innych owoców polega na wskazaniu, kiedy finansowe korzyści wygenerowane po wdrożeniu inwestycji zrównają się z całym kosztem poniesionym na wprowadzenie ulepszenia. Im krótszy czas zwrotu z inwestycji, tym lepiej. W ten sposób również możemy obliczyć rentowność linii pakującej do borówki.

Wieloletnie doświadczenie firmy Milbor i ponad 200 zrealizowanych projektów automatyzacyjnych pozwala nam stwierdzić, że średni czas zwrotu z inwestycji w urządzenie do sortowania i pakowania owoców lub warzyw następuje zwykle w ciągu 2 lub 3 sezonów.

Rentowność linii do borówki – czego potrzeba do estymacji?

Oto dane, które warto uwzględnić w obliczaniu rentowności w maszyny do borówek:

  1. wydajność produkcji nowej linii do sortowania i pakowania borówki vs. wydajność obecnego rozwiązania;
  2. precyzja ważenia – im wyższa, tym mniej pieniędzy straconych na przeważeniach;
  3. ciągłość pracy nowej maszyny vs. liczba godzin spędzonych na przymusowe przestoje obecnego rozwiązania (np. niedobór pracowników, konieczność konserwacji i naprawiania awarii starej maszyny);
  4. liczba osób potrzebnych do obsługi nowej maszyny vs. liczba pracowników potrzebnych do obsługi obecnego rozwiązania;
  5. koszty związane z rekrutacją pracowników;
  6. koszty związane z finansowaniem inwestycji w nową maszynę (np. prowizja i raty kredytu na zakup maszyny);
  7. koszty serwisowe nowej linii vs. obecne koszty serwisowe;
  8. możliwe dotacje na zakup nowej maszyny lub przychody ze sprzedaży obecnego urządzenia.

Opłacalność linii do borówki

Czy linia do borówki się opłaca?

Dokładna kalkulacja rentowności jest praktycznie niemożliwa, bowiem taka analiza powinna uwzględniać czynniki, których jeszcze nie znamy (przyszłe ceny owoców, wskaźnik inflacji, koszty energii, poziom płacy minimalnej itd.). Nie zmienia to jednak faktu, że decyzja o inwestycji w linię do pakowania i sortowania borówki powinna być oparta o dane i szyta na miarę Twojego przedsiębiorstwa. Uproszczona estymacja zysków z inwestycji, na przykład z pomocą opisanych tu wskaźników ROI i czasu zwrotu, może być podstawą do odpowiedzi na pytanie, czy warto inwestować w maszyny do borówek.

Zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas przykładami kalkulacji, które pokazują, w jaki sposób można podejść do obliczania rentowności inwestycji w automatyzację. Kalkulacje zostaną wysłane na maila wszystkim zainteresowanym, po wypełnieniu formularza załączonego wyżej w tekście. Jesteśmy przekonani, że będzie to wartościowy materiał dla osób rozważających inwestycję w automatyzację, który pomoże im oszacować rentowność linii pakującej do borówki.

Z kolei jeśli wiesz już, że automatyzacja sortowania i pakowania borówki lub innych owoców i warzyw będzie dla Ciebie korzystna i szukasz rzetelnego partnera biznesowego, który pomoże Ci przejść przez wszystkie etapy inwestycji, to wypełnij poniższy formularz. W odpowiedzi doradca Milbor wkrótce skontaktuje się z Tobą w celu przybliżenia naszego holistycznego podejścia do automatyzacji w sektorze warzyw i owoców.

Karolina

Karolina skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h,
aby lepiej poznać Twoje potrzeby

Umów się na diagnozę
z naszym specjalistą

Dofinansowanie Unia Europejska