Trendy na rynku borówki i owoców miękkich – TOP5

Soft fruits

Jedną z kluczowych kompetencji firmy Milbor jest zrozumienie i przewidywanie trendów kształtujących rynek owoców i warzyw. W dzisiejszym dynamicznym świecie za sukces odpowiada cała paleta czynników. Jednym z nich jest wiedza i umiejętność dostosowania się do bieżących trendów. Nasze korzenie w produkcji borówki oraz wieloletnie doświadczenie w pracy z klientami z tej branży stanowią mocny fundament dla specjalistycznego know-how, którym regularnie dzielimy się z czytelnikami naszego bloga. A zatem, jakie są obecne trendy na rynku borówki i owoców miękkich? Na co należy zwrócić uwagę w 2024?

  1. Rosnące koszty pracownicze

Producentów owoców miękkich w 2024 roku czekają wyzwania związane z rosnącymi kosztami pracowniczymi spowodowanymi wzrostem płac w wielu krajach europejskich. Analogiczne trendy na rynku borówki i owoców miękkich pojawiały się w przeszłości. Już w zeszłych latach mogliśmy obserwować 13-24% podwyżki płac w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Obecnie rządy wspomnianych krajów zapowiadają kolejne podwyżki na rok 2024, rzędu nawet 17% np. w Polsce. Zapowiadane podwyżki płac skłaniają producentów owoców do szukania alternatyw pozwalających na oszczędności w długim okresie. Efektywnym rozwiązaniem problemu coraz częściej okazują się być inwestycje w nowoczesne technologie automatyzujące produkcję. Dzięki nim producenci mogą zminimalizować wpływ wspomnianych kosztów na zbiory owoców, a w efekcie na ostateczny produkt. Bazując na doświadczeniu naszym oraz naszych klientów, możemy stwierdzić, że inwestycja w automatyzację linii do pakowania i sortowania owoców amortyzuje się w 3. roku od zakupu – czas ten może się nieco różnić w zależności od wielkości produkcji i innych zmiennych.

Trendy na rynku borówki - płace minimalne

Na podstawie danych z www.take-profit.org.

  1. Utrzymanie pracownika oraz deficyt wykwalifikowanej siły roboczej

W ostatniej dekadzie obserwuje się także deficyt wykwalifikowanej siły roboczej w Europie. Zdaniem niektórych plantatorów, którzy jeszcze nie zautomatyzowali swoich procesów pakowania i sortowania, aby przygotować do sprzedaży około 300 kg borówek w ciągu 5 godzin, konieczne byłoby zatrudnienie około 50 pracowników (!). Dla porównania, przy automatycznej linii pakująco-sortującej potrzebujemy jednego operatora maszyn oraz od czterech do ośmiu pozostałych pracowników. Narastający deficyt pracowników produkcyjnych spowodowany zmianami struktury demograficznej, które skutkują mniejszą liczbą młodych ludzi wchodzących na rynek pracy oraz niedopasowaniem struktury kształcenia młodych ludzi do rzeczywistych potrzeb rynku pracy, zmuszą niektórych z producentów w 2024 roku do rozważania inwestycji, które mogą się okazać jedynym słusznym rozwiązaniem na wyzwanie, jakim jest brak dostępności pracowników na rynku.

 

  1. Dominacja eksportu, wymóg wysokiej jakości

Eksport owoców miękkich w tym m.in. borówki staje się wielomilionowym biznesem w branży spożywczej. W kontekście dominującego eksportu priorytetem jest skupienie się na dostarczaniu owoców najwyższej jakości. Zgodnie z raportem firmy Oliver Wyman pt. „Taking Fresh to the Next Level”, kluczową rolę w osiągnięciu sukcesu w branży handlowej odgrywa kategoria produktów świeżych. Wyniki badań przeprowadzonych na próbie 17 000 konsumentów w 14 krajach jednoznacznie potwierdzają, że klienci na pierwszym miejscu w procesie wyboru produktu wskazują jakość. Zrozumienie wymogów rynku zagranicznego pomaga w budowaniu trwałych relacji z klientami i umacnianiu pozycji na arenie międzynarodowej. Natomiast najwyższą jakość owoców z dokładną specyfikacją pod względem koloru czy rozmiaru można osiągnąć jedynie przy użyciu odpowiedniego sprzętu.

Trendy na rynku borówki - import

Na podstawie www.tridge.com.

  1. Umacnianie pozycji na rynku krajowym i zagranicznym

Aby biznes związany z produkcją i handlem owocami był rentowny, w zdecydowanej większości przypadków nie wystarczy działać tylko na rynku lokalnym. Dla producentów owoców miękkich kluczowe jest umacnianie pozycji zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. W ostatnich latach zaobserwowano znaczny wzrost liczby firm w branży borówkowej, które zdecydowały się na ekspansję na rynki zagraniczne. Wiele przedsiębiorstw widząc potencjał globalnego popytu na owoce miękkie, zwłaszcza borówki, podjęło wysiłki w celu umocnienia swojej pozycji na arenie międzynarodowej.

Konkretne liczby firm wchodzących na rynki zagraniczne różnią się w zależności od regionów, jednakże ogólna tendencja wzrostowa w kwestii ekspansji producentów na rynki zagraniczne jest wzrostowa dla większości z nich. Według raportu Blueberries Around the Globe – Past, Present, and Future przygotowanego przez amerykańskie ministerstwo rolnictwa, liderami w kwestii ekspansji na rynki zagraniczne są producenci z państw charakteryzujących się największym eksportem tj. USA, Holandia, a także Polska. Natomiast trend ten w zdecydowanie mniejszym stopniu jest również widoczny w innych krajach europejskich tj. Serbia, Gruzja czy Rumunia.

 

  1. ECO wyznacza trendy na rynku borówki i owoców miękkich

Specyfika rynku borówki i owoców miękkich może znacząco się różnić w zależności od regionu, co dobrze ilustruje przykład rynku rumuńskiego i angielskiego. Rumuńscy konsumenci kładą duży nacisk na lokalność i świeżość produktów, często preferują zakup produktów spożywczych prosto od lokalnych producentów, co wynika z ich silnego związku z tradycją oraz oczekiwaniami, że produkty te będą wolne od sztucznych dodatków. Co ciekawe, owoce częste są pakowane luzem i w takiej formie przekazywane są do sprzedaży.

W Anglii, natomiast, sieci handlowe mogą stawiać dodatkowe wymagania dotyczące opakowań, logistyki dostaw, a także spełnienia standardów jakościowych. Konsumenci w Anglii często zwracają uwagę na ekologiczność i zrównoważoną produkcję, co może wpłynąć na preferencje dotyczące eko-opakowań i praktyk uprawy.

Dopasowanie się do tych specyficznych wymagań może być kluczowe dla sukcesu na danym rynku. Producent borówek i owoców miękkich musi więc uwzględniać nie tylko lokalne preferencje smakowe, ale także aspekty związane z ekologią i zrównoważoną produkcją. Otwarcie się na nowe rynki wymaga więc nie tylko dostosowania produktu, ale także strategii marketingowej i logistycznej, aby sprostać oczekiwaniom różnych grup konsumentów na danym obszarze.

 

 

 

Trendy na rynku borówki i owoców miękkich — podsumowanie

Widzimy, że rok 2024 niesie ze sobą kilka poważnych wyzwań dla producentów owoców. Plantatorzy i firmy pakujące owoce powinni skoncentrować się na minimalizowaniu kosztów pracowniczych, efektywnym zarządzaniu siłą roboczą, utrzymaniu wysokich standardów jakości oraz ekspansji na nowe rynki, a także umacnianiu pozycji na rynku krajowym.

Jeśli szukasz rzetelnego partnera biznesowego, który zaproponuje Ci konkretną strategię działań opartą o dane i kalkulacje, wypełnij poniższy formularz i umów się na bezpłatną konsultację poświęconą Twojemu biznesowi.

Karolina

Karolina skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h,
aby lepiej poznać Twoje potrzeby

Umów się na diagnozę
z naszym specjalistą

Dofinansowanie Unia Europejska