Rynek borówki w Rumunii wciąż rośnie

Rynek borówki wysokiej jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się spośród rynków świeżych owoców na świecie. Świetny marketing wokół tych jagód, co zawdzięczamy ich prozdrowotnym właściwościom, wpływa na rosnącą konsumpcję per capita. Europa jest drugim największym importerem tych owoców na świecie, tuż za Stanami Zjednoczonymi. Poszczególne kraje inwestują w nowe nasadzenia, odmiany i automatyzację. Widać też tendencję konsolidacji producentów. Jednym z dynamicznie rozwijających się obszarów jest rynek borówki w Rumunii. Jak wygląda produkcja borówki w tym kraju?

Rynek borówki w Rumunii napędzany przez inwestycje

Wielu rumuńskich plantatorów borówkę uprawia już na ponad 200 hektarach gruntów. Równocześnie wciąż inwestują oni w nowe plantacje i technologie, takie jak systemy antygradowe czy nawadniające. Tym inwestycjom sprzyjają ulgi w wysokości 50% wartości inwestycji oraz dotacje rządowe czy z Unii Europejskiej. Powodzenie w tej produkcji zachęca innych plantatorów do uprawy borówki wysokiej. Rynek borówek w Rumunii ma oczywiście swoją sezonowość. Zbiory rozpoczynają się na początku czerwca, więc wcześniej niż w Polsce, Niemczech i innych centralnie położonych krajach europejskich, a koniec sezonu przypada na wrzesień. Relatywnie niskie koszty pracy dają rumuńskim producentom przewagę konkurencyjną w stosunku do ich zachodnich sąsiadów. Wiąże się z tym również jedno z największych wyzwań, z jakim muszą się mierzyć plantatorzy – brak sezonowej siły roboczej.

Rynek borówki w Rumunii uprawa

Rynek borówek w Rumunii: przykład Vital Berry

Borówka wysoka w Rumunii uprawiana jest na skalę towarową od ok. 10 lat. Przykładem dużej, nowoczesnej firmy produkującej borówki jest założone w 2006 roku przedsiębiorstwo Vital Berry. Wówczas borówkę wysoką uprawiano w nim na 6 ha, a dominowała odmiana ‘Duke’. Na przestrzeni lat areał ten zwiększono do 75 hektarów, w planach są kolejne nasadzenia do uzyskania 100 ha. Poza odmianą ‘Duke’, w uprawie znajdują się obecnie ‘Bluecrop’, ‘Blue Gold’, ‘Toro’, ‘Nui’, ‘Nelson’ i ‘Legacy’. Zbiory na tych plantacjach rozpoczynają się około 20 czerwca i trwają do początku września. W firmie tej obecnie zbiera się rocznie 380-400 ton owoców borówki, ale prognozy wskazują, że za 3 lata produkcja może wzrosnąć do 1000 ton. Jagody pakowane są do pojemników 125-, 250- oraz 500-gramowych i od 2014 roku sprzedawane w kraju do sklepów sieci handlowych Kaufland i Lidl. Ważnym kierunkiem jest też eksport m.in. na Węgry, do Austrii, Niemiec, Holandii, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Aby sprostać zapotrzebowaniu krajów Europy Zachodniej, firma musiała zainwestować w urządzenia do pakowania. Przy wyborze pełnej technologii oraz montażu urządzeń skorzystaliśmy z oferty polskiej firmy Milbor PMC, która oferuje nie tylko sprawdzone maszyny, ale również zapewnia dobry międzynarodowy serwis – informuje Robert Kunz z firmy Vital Berry. Zakupiono 12-wagową naważarkę z inwerterem. Maszyna ta ma bardzo dobrą wydajność, w ciągu minuty pozwala przygotować około 140-150 opakowań o pojemności 125 g lub ponad 2 tony owoców w 0,5-kilogramowych wiaderkach w ciągu godziny.

Produkcja borówki w Rumunii: integracja mniejszych plantatorów

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na borówkę, nawet dużym, ale działającym w pojedynkę przedsiębiorstwom rumuńskim coraz trudniej będzie zapewnić wystarczającą ilość owoców odbiorcom z krajów Europy Zachodniej. Dlatego rynek borówki w Rumunii zaczął się konsolidować — powstają grupy producenckie, co pozwoli oferować większe ilości jednorodnego towaru.

Dla intensywnie rozwijającej się produkcji borówek w Rumunii ważne stają się inwestycje w urządzenia, które pozwolą usprawnić proces przygotowania owoców do eksportu.

Przykładem grupy producenckiej, która już działa w Rumunii, jest założona w 2018 roku Fruitopia. Jest ­pierwszą i obecnie największą grupą zrzeszającą rumuńskich plantatorów borówki wysokiej. Do tej grupy należą firmy: TwoBerries (plantacja należąca do Ardelean Romina Cristina II), Sunny Berry by Ancafina SRL, Everex PRO SRL, Tudose Crina Monalisa II, Ideal Biofruits SRL, Afina Dulce SRL, w których borówki uprawia się na łącznie 50 hektarach i obecnie zbiera się z tych plantacji w sumie ok. 260 ton owoców. Dwie spośród nich – Ideal Biofruits SRL i Afina Dulce SRL – to nowo powstałe plantacje, z których owoce na rynek trafią dopiero w najbliższych 3 latach. Szacuje się, że dzięki temu całkowita produkcja w tej grupie w najbliższym czasie zwiększy się o 60 ton owoców pozyskiwanych z nowych 20-hektarowych upraw. Ogólnie przewiduje się, że do 2023 roku wielkość produkcji w tej grupie może wzrosnąć nawet trzykrotnie. Na plantacjach członków grupy Fruitopia uprawiane są odmiany: ‘Duke’ (jako główna), ‘Elliott’, ‘Bluecrop’ i ‘Aurora’. Owoce konfekcjonowane są do pojemników 125-, 250-gramowych i 1-kilogramowych lub pakowane luzem do skrzynek kartonowych o pojemności 3 kg.

Firma Fruitopia, dzięki współpracy z osobami uprawiającymi borówkę w różnych regionach Rumunii, może prowadzić zbiory przez 120 dni i wydłużyć podaż tych owoców. Zbiory rozpoczynają się na początku czerwca i trwają do połowy września. W rezultacie grupa ma możliwość zaopatrywania wielu rynków w różnym czasie. Zbiory w tym kraju częściowo przebiegają między sezonami w Hiszpanii, w Polsce i Niemczech, więc firma ta może zapełnić luki podażowe. Fruitopia eksportuje 65% swojej łącznej produkcji do Unii Europejskiej, a pozostała część owoców trafia na rynek lokalny.

Ograniczenia będące skutkiem braku urządzeń, które pozwalałyby na szybkie i odpowiednie przygotowanie owoców do sprzedaży, przy dynamicznie zmieniającym się zapotrzebowaniu i rosnącym wolumenie produkcji, zmusiły grupę Fruitopia do zainwestowania w maszyny umożliwiające właściwe konfekcjonowanie owoców. Takie rozwiązanie zaoferowała nam firma Milbor PMC. Jest nim kompletna linia sortująco-pakująca do borówki, która pozwala przygotować od 500 do 1500 kg owoców na godzinę. Linia sortująca składa się z sorterów według wielkości i miękkości, które pozwalają odrzucić niewymiarowe owoce, a także te uszkodzone i miękkie – informuje Andreea Sava z firmy Fruitopia. W skład linii pakującej wchodzi 6-wagowa naważarka, która pozwala umieścić borówki w opakowaniach różnej wielkości. System etykietowania od góry i od dołu umożliwia umieszczanie naklejek bezpośrednio na pojemnikach, co ograniczyło liczbę osób zatrudnionych przy konfekcjonowaniu owoców. Inwestycja w maszyny do pakowania borówki pomogła wypełnić „lukę” pracowniczą i umożliwiła poprawę jakości oferowanych owoców. W opinii przedstawicieli grupy Fruitopia, współpraca z firmą, która oferuje kompleksowe rozwiązania do przygotowania owoców ma wiele zalet. Maszyny są optymalnie skonfigurowane do pracy ze sobą, a w przypadku awarii jakiegoś elementu łatwo można wyjaśnić problem i szybko go wyeliminować.

Z uwagi na fakt, że rynek borówek w Rumunii dynamicznie i systematycznie się rozwija, można spodziewać się, że maszyny do sortowania i pakowania owoców staną się fundamentalną częścią każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego.

——————————————————-

Artykuł został opublikowany w czasopiśmie „Jagodnik” nr 7/2020

Karolina

Karolina skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h,
aby lepiej poznać Twoje potrzeby

Umów się na diagnozę
z naszym specjalistą

Dofinansowanie Unia Europejska