Wielu rumuńskich plantatorów borówkę uprawia już na ponad 200 hektarach gruntów. Równocześnie wciąż inwestują oni w nowe plantacje i technologie, takie jak systemy antygradowe czy nawadniające. Tym inwestycjom sprzyjają ulgi w wysokości 50% wartości inwestycji oraz dotacje rządowe czy z Unii Europejskiej. Powodzenie w tej produkcji zachęca innych plantatorów do uprawy borówki wysokiej. Rynek borówek w Rumunii ma oczywiście swoją sezonowość. Zbiory rozpoczynają się na początku czerwca, więc wcześniej niż w Polsce, Niemczech i innych centralnie położonych krajach europejskich, a koniec sezonu przypada na wrzesień. Relatywnie niskie koszty pracy dają rumuńskim producentom przewagę konkurencyjną w stosunku do ich zachodnich sąsiadów. Wiąże się z tym również jedno z największych wyzwań, z jakim muszą się mierzyć plantatorzy – brak sezonowej siły roboczej.
Borówka wysoka w Rumunii uprawiana jest na skalę towarową od ok. 10 lat. Przykładem dużej, nowoczesnej firmy produkującej borówki jest założone w 2006 roku przedsiębiorstwo Vital Berry. Wówczas borówkę wysoką uprawiano w nim na 6 ha, a dominowała odmiana ‘Duke’. Na przestrzeni lat areał ten zwiększono do 75 hektarów, w planach są kolejne nasadzenia do uzyskania 100 ha. Poza odmianą ‘Duke’, w uprawie znajdują się obecnie ‘Bluecrop’, ‘Blue Gold’, ‘Toro’, ‘Nui’, ‘Nelson’ i ‘Legacy’. Zbiory na tych plantacjach rozpoczynają się około 20 czerwca i trwają do początku września. W firmie tej obecnie zbiera się rocznie 380-400 ton owoców borówki, ale prognozy wskazują, że za 3 lata produkcja może wzrosnąć do 1000 ton. Jagody pakowane są do pojemników 125-, 250- oraz 500-gramowych i od 2014 roku sprzedawane w kraju do sklepów sieci handlowych Kaufland i Lidl. Ważnym kierunkiem jest też eksport m.in. na Węgry, do Austrii, Niemiec, Holandii, Włoch i Wielkiej Brytanii.
Aby sprostać zapotrzebowaniu krajów Europy Zachodniej, firma musiała zainwestować w urządzenia do pakowania. Przy wyborze pełnej technologii oraz montażu urządzeń skorzystaliśmy z oferty polskiej firmy Milbor PMC, która oferuje nie tylko sprawdzone maszyny, ale również zapewnia dobry międzynarodowy serwis – informuje Robert Kunz z firmy Vital Berry. Zakupiono 12-wagową naważarkę z inwerterem. Maszyna ta ma bardzo dobrą wydajność, w ciągu minuty pozwala przygotować około 140-150 opakowań o pojemności 125 g lub ponad 2 tony owoców w 0,5-kilogramowych wiaderkach w ciągu godziny.
Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na borówkę, nawet dużym, ale działającym w pojedynkę przedsiębiorstwom rumuńskim coraz trudniej będzie zapewnić wystarczającą ilość owoców odbiorcom z krajów Europy Zachodniej. Dlatego rynek borówki w Rumunii zaczął się konsolidować — powstają grupy producenckie, co pozwoli oferować większe ilości jednorodnego towaru.
Dla intensywnie rozwijającej się produkcji borówek w Rumunii ważne stają się inwestycje w urządzenia, które pozwolą usprawnić proces przygotowania owoców do eksportu.
Przykładem grupy producenckiej, która już działa w Rumunii, jest założona w 2018 roku Fruitopia. Jest pierwszą i obecnie największą grupą zrzeszającą rumuńskich plantatorów borówki wysokiej. Do tej grupy należą firmy: TwoBerries (plantacja należąca do Ardelean Romina Cristina II), Sunny Berry by Ancafina SRL, Everex PRO SRL, Tudose Crina Monalisa II, Ideal Biofruits SRL, Afina Dulce SRL, w których borówki uprawia się na łącznie 50 hektarach i obecnie zbiera się z tych plantacji w sumie ok. 260 ton owoców. Dwie spośród nich – Ideal Biofruits SRL i Afina Dulce SRL – to nowo powstałe plantacje, z których owoce na rynek trafią dopiero w najbliższych 3 latach. Szacuje się, że dzięki temu całkowita produkcja w tej grupie w najbliższym czasie zwiększy się o 60 ton owoców pozyskiwanych z nowych 20-hektarowych upraw. Ogólnie przewiduje się, że do 2023 roku wielkość produkcji w tej grupie może wzrosnąć nawet trzykrotnie. Na plantacjach członków grupy Fruitopia uprawiane są odmiany: ‘Duke’ (jako główna), ‘Elliott’, ‘Bluecrop’ i ‘Aurora’. Owoce konfekcjonowane są do pojemników 125-, 250-gramowych i 1-kilogramowych lub pakowane luzem do skrzynek kartonowych o pojemności 3 kg.
Firma Fruitopia, dzięki współpracy z osobami uprawiającymi borówkę w różnych regionach Rumunii, może prowadzić zbiory przez 120 dni i wydłużyć podaż tych owoców. Zbiory rozpoczynają się na początku czerwca i trwają do połowy września. W rezultacie grupa ma możliwość zaopatrywania wielu rynków w różnym czasie. Zbiory w tym kraju częściowo przebiegają między sezonami w Hiszpanii, w Polsce i Niemczech, więc firma ta może zapełnić luki podażowe. Fruitopia eksportuje 65% swojej łącznej produkcji do Unii Europejskiej, a pozostała część owoców trafia na rynek lokalny.
Ograniczenia będące skutkiem braku urządzeń, które pozwalałyby na szybkie i odpowiednie przygotowanie owoców do sprzedaży, przy dynamicznie zmieniającym się zapotrzebowaniu i rosnącym wolumenie produkcji, zmusiły grupę Fruitopia do zainwestowania w maszyny umożliwiające właściwe konfekcjonowanie owoców. Takie rozwiązanie zaoferowała nam firma Milbor PMC. Jest nim kompletna linia sortująco-pakująca do borówki, która pozwala przygotować od 500 do 1500 kg owoców na godzinę. Linia sortująca składa się z sorterów według wielkości i miękkości, które pozwalają odrzucić niewymiarowe owoce, a także te uszkodzone i miękkie – informuje Andreea Sava z firmy Fruitopia. W skład linii pakującej wchodzi 6-wagowa naważarka, która pozwala umieścić borówki w opakowaniach różnej wielkości. System etykietowania od góry i od dołu umożliwia umieszczanie naklejek bezpośrednio na pojemnikach, co ograniczyło liczbę osób zatrudnionych przy konfekcjonowaniu owoców. Inwestycja w maszyny do pakowania borówki pomogła wypełnić „lukę” pracowniczą i umożliwiła poprawę jakości oferowanych owoców. W opinii przedstawicieli grupy Fruitopia, współpraca z firmą, która oferuje kompleksowe rozwiązania do przygotowania owoców ma wiele zalet. Maszyny są optymalnie skonfigurowane do pracy ze sobą, a w przypadku awarii jakiegoś elementu łatwo można wyjaśnić problem i szybko go wyeliminować.
Z uwagi na fakt, że rynek borówek w Rumunii dynamicznie i systematycznie się rozwija, można spodziewać się, że maszyny do sortowania i pakowania owoców staną się fundamentalną częścią każdego przedsiębiorstwa produkcyjnego.
——————————————————-
Artykuł został opublikowany w czasopiśmie „Jagodnik” nr 7/2020
Karolina skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h,
aby lepiej poznać Twoje potrzeby
Spersonalizowane linie do pakowania i sortowania
Dostarczamy kompleksowe rozwiązania dostosowane do indywidualnych wymagań naszych klientów. Rozwijamy się i stale poszerzamy ofertę, wchodząc w nowe segmenty na rynku świeżych owoców i warzyw. Pozwól nam zaprojektować wyjątkową linię dla Ciebie.
Pozwól nam zaprojektować specjalną linię produkcyjną dla Ciebie.