Poszukiwanie marży w pakowaniu borówek

marża na pakowaniu borówek

Nowoczesne maszyny do sortowania i pakowania owoców oferują mierzalne rezultaty. Jednym z nich jest zmniejszenie kosztów, a co za tym idzie, również zwiększenie marży na pakowaniu borówki. Jak praca maszyn przekłada się na większe zarobki dla plantatorów i firm pakujących owoce? 

 

Automatyzacja zwiększa marżę na pakowaniu borówek

Ponieważ koszty są bardzo wysokie, a podaż obfita w szczycie sezonu, plantatorzy borówek będą starali się jak najbardziej obniżyć koszty. Jak twierdzi Piotr Milewski, prezes zarządu firmy Milbor, dostawcy zautomatyzowanych linii produkcyjnych, w tym systemów sortowania i pakowania, odpowiedzią na wyzwania plantatorów może być wydajna, zautomatyzowana linia sortownicza.

„Rynek borówki amerykańskiej doświadczył w ostatnich latach bardzo dużego wzrostu zarówno po stronie produkcji, jak i konsumpcji. Szczególnie wzrost produkcji w różnych regionach Europy doprowadził do sezonowej nadpodaży i w konsekwencji do spadku marż na opakowaniu borówki. Wiąże się to również z inflacją kosztów produkcji zwłaszcza pracy, która pozostawia wielu plantatorów borówki w niepewności co do ich przyszłości. W tym środowisku automatyzacja jest rozwiązaniem pozwalającym na obniżenie kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa. Może to skutkować ograniczeniem wydatków na pracę, ale także optymalizacją innych kosztów produkcji, takich jak przestrzeń, odpady produktowe czy opakowania.”

Rozwiązania szyte na miarę klienta

Korzenie firmy Milbor PMC sięgają rodzinnego gospodarstwa borówkowego: „Stąd bierze się nasza etyka pracy i zrozumienie unikalnych cech produkcji tych owoców. Mam doświadczenie w zajmowaniu się automatyzacją pakowania borówki z obu stron, jako plantator zarządzający pakowalnią oraz jako dostawca sprzętu wdrażający taki system w pakowalniach naszych klientów — wyjaśnia Milewski.

„Jako integrator linii do owoców miękkich zrealizowaliśmy ponad 200 projektów w całej Europie, w większości kompletnych linii. Bardzo często nasi klienci wdrażają swoją pierwszą linię borówek i nie mają dużego doświadczenia w obcowaniu z tym produktem. Z drugiej strony jest wielu dostawców sprzętu, którzy odpowiadają tylko za część procesu pakowania i sortowania, a nikt tak naprawdę nie chce brać odpowiedzialności za całą linię. W konsekwencji, gdy linia do pakowania borówki jest zainstalowana, zdarza się, że jej wydajność jest zaniżona, a sprzedawcy obwiniają się nawzajem za brak odpowiednich wyników.”

Polska firma, światowe technologie

Piotr Milewski stwierdza, że to, co wyróżnia jego firmę od konkurentów działających na rynku, to przejęcie całkowitej odpowiedzialności za projekt oraz indywidualna  pomoc plantatorom w ich pracy. „Nasze podejście jest inne, bierzemy pod uwagę sytuację biznesową naszych klientów starając się dopasować proponowane rozwiązanie do ich prawdziwych wymagań. Na przykład inne są wymagania sprzętowe dla pakowacza importującego borówki z Ameryki Południowej, a inne dla plantatora borówek, który pakuje je w ciągu 2-3 dni od zbioru. Przyglądamy się tym zmiennym i proponujemy rozwiązanie, które rzeczywiście pomoże klientowi obniżyć koszty pracy, zoptymalizować wykorzystanie przestrzeni i zmniejszyć ilość odpadów.

„Nie dostarczamy tylko linii sortowniczej, nasza oferta obejmuje sortowanie, pakowanie, klasyfikację, zgrzewanie (traysealing), przenoszenie, etykietowanie, systemy kontroli linii i podobne. Dystrybuujemy niektóre maszyny od innych dostawców, takich jak Packaging Automation, A&B Packing Equipment i GP Graders.”

Jednym z ważnych celów zarówno dla firmy, jak i plantatorów borówki jest usprawnienie linii pakowania: „Koncepcja Overall Equipment Effectiveness (Ogólna efektywność urządzeń), czyli w skrócie OEE, zyskuje ostatnio wiele uwagi. Wyjaśnia, jak wydajnie pracują maszyny w porównaniu z ich nominalną wydajnością. Niestety widzimy, że bardzo często liczba ta jest znacznie niższa niż 50% ze względu na nieprawidłową integrację maszyn, przestawienia produkcyjne i awarie. Mając to na uwadze, zaczęliśmy włączać do naszych propozycji systemy sterowania linią produkcyjną, które pozwalają na zarządzanie całą linią produkcyjną. Operatorzy mogą zarządzać wszystkimi maszynami z jednego miejsca, czas przełączenia jest krótszy dzięki zaprogramowanym profilom. Produkcja jest bardziej wydajna, zatrzymania są identyfikowane szybciej, a OEE linii wzrasta, co prowadzi do oszczędności w kosztach pracy.”

——————————————————

Artykuł został pierwotnie opublikowany na freshplaza.com w dn. 13/04/2023

Karolina

Karolina skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h,
aby lepiej poznać Twoje potrzeby

Umów się na konsultację
z naszym specjalistą

Dofinansowanie Unia Europejska