Maszyny do pakowania borówek – porównanie 3 modeli

Naważarka G3 Evolution może pakować borówki do różnych opakowań

Przy inwestycji w automatyzację pakowania owoców każdy szczegół ma znaczenie. Aby zapewnić naszym klientom lepsze zrozumienie niuansów technicznych różniących poszczególne urządzenia, przygotowaliśmy artykuł porównujący 3 modele popularnych maszyn do pakowania borówek i innych owoców. W tym materiale analizujemy dwie popularne naważarki do borówek i porównujemy je z G3 Evolution – najnowszą naważarką autorstwa amerykańskiego producenta A&B Packing Equipment.

Poznaj trzecią odsłonę naważarki, która wyznacza standardy pakowania

Artykuł ten ma na celu porównanie G3 Evolution z jej rynkowymi odpowiednikami i wskazanie różnic oraz podobieństw między nimi. Aby to zrobić, przyjrzymy się bliżej poszczególnym aspektom pakowania – skupiając się na faktach i liczbach zamiast sloganów marketingowych. Zanim przejdziemy do sedna, warto poświęcić chwilę na przybliżenie modelu G3. 

G3 Evolution to kolejna wersja maszyny do pakowania, urządzenia zaprojektowanego przez inżynierów A&B Packing Equipment. Amerykańska firma jest jednym ze światowych liderów w projektowaniu szerokiej gamy urządzeń dla sektora rolniczego, a maszyny do pakowania borówek stanowią trzon ich oferty.

Zwięźle scharakteryzujmy zatem przywołaną G3. Co zmieniło się w trzeciej generacji? Przede wszystkim produkt ma nowy, higieniczny design, co ułatwia jego czyszczenie i konserwację. Elementy konstrukcji o zaokrąglonych kształtach, łatwo demontowalne wagi, wyciągane podkładki silikonowe, poprawiony system okablowania (zamknięty w tubie z portami dostępowymi), kabina sterująca zamontowana z boku, automatycznie otwierany poprzeczny przenośnik podający owoce oraz panel z tacami wibracyjnymi – wszystkie te cechy sprawiają, że maszyna jest bardziej dostępna dla użytkownika, co przekłada się na łatwiejsze mycie. Bardziej ergonomiczne czyszczenie zostało połączone z niezawodną stabilnością. Solidna, wykonana ze stali nierdzewnej rama, nowy zestaw podpór i możliwość przezbrojenia maszyny pod różne ustawienia bez pomocy narzędzi sprawiają, że G3 Evolution jest wyjątkowo trwała i odporna na trudy pracy z owocami. Ta nowoczesna naważarka do borówek wykazuje dużą wszechstronność. Jest kompatybilna z różnorodnymi gatunkami owoców i z różnymi typami opakowań. Co więcej, maszyna zapewnia najwyższą precyzję pakowania (dokładność do 2 gramów na opakowanie) przy zachowaniu dużej prędkości pracy. Dzięki tym cechom urządzenie stało się jednym z najbardziej zaawansowanych sprzętów pakujących dostępnych na rynku. Jak wypada ono w porównaniu z konkurencją? 

Metodologia 

Przygotowując to porównanie, działaliśmy w następujący sposób. Zestawiliśmy G3 Evolution z dwiema porównywalnymi maszynami dostarczanymi przez głównych graczy rynkowych – jednego z Hiszpanii, a drugiego z Nowej Zelandii, nazywając je kolejno maszyną X i maszyną Y. Analiza dotyczy liniowych naważarek w wersjach 12-wagowych, które pracują z różnymi gatunkami owoców. Analizujemy wszystkie trzy maszyny z perspektywy borówek i dzielimy porównanie na następujące kategorie: system dystrybucji, system ważenia, pakowanie, indeks, denester, higiena i oprogramowanie. Szczegóły dotyczące maszyn X i Y pochodzą z ich oficjalnych stron internetowych oraz od naszych klientów, którzy pracują z tymi modelami. Niestety, nie udało nam się jeszcze znaleźć wszystkich potrzebnych informacji – brakujące elementy są wskazane w tabeli. 

Maszyny do pakowania borówek porównanie - informacje podstawowe

Maszyny do pakowania borówek – ogólne informacje 

Na pierwszy rzut oka prezentowane maszyny wyglądają dość podobnie. Wszystkie modele są wykonane ze stali nierdzewnej i używają poprzecznego przenośnika podającego do wprowadzania owoców. Różnice pojawiają się, gdy przyjrzymy się raportom wydajności. Biorąc pod uwagę 125-gramowe opakowania, G3 działa z nominalną wydajnością 180 pakowań na minutę (ppm – packings per minute), podczas gdy maszyna X wykazuje 165-175 ppm, a maszyna Y 160 ppm. Co więcej, G3 wykazuje najwyższą nominalną wydajność: 1350 kg borówki na godzinę. X może obsłużyć 1250 kg/h, a Y 1225 kg/h. 

Maszyny do pakowania borówek porównanie - system naważania

System ważenia – kluczowe rozwiązanie dla maszyn do pakowania borówek 

Ten aspekt odgrywa arcyważną rolę we wszystkich typach urządzeń do pakowania borówek, ponieważ odpowiada za dokładność pakowania. Precyzja determinuje przeważenia i ilość owoców, które oddajesz za darmo klientom. W produkcji na dużą skalę każdy gram się liczy. Im mniejsze przeważanie na jednym opakowaniu, tym lepiej dla Twojego biznesu. G3 Evolution pozwala na błąd 2 gramów na jednej punetce, podczas gdy konkurencja jest mniej dokładna: X = 3 gramy, Y = 3-4 gramy. A to nie jedyna poważna różnica. G3 jest kompatybilna z systemem e-weights i oferuje tryb podwójnego zrzutu, a także automatyczną regulację ustawień ważenia. Co więcej, maszyna firmy A&B Packing Equipment może wykonywać częściowe cykle, co pozwala na zwiększenie OEE (Overall Equipment Effectiveness), a co za tam idzie ROI (Return on Investment). Tutaj warto wyjaśnić, czym są częściowe cykle. Wyposażona w tę funkcję maszyna do pakowania może pracować tylko na kilku wagach zamiast na wszystkich dostępnych, np. z 12 dostępnych wag działa tylko 8, podczas gdy 4 są nieaktywne. Częściowe cykle mogą zwiększyć całościową produktywność pakowania, gdy zasyp owoców na maszynę nie działa na pełnych obrotach (np. w czasie, gdy jest dostępnych mniej owoców), ponieważ w takich przypadkach nadal można pakować owoce i nie trzeba przerywać produkcji. 

Modele X i Y nie są kompatybilne z systemem e-weights. Patrząc na powyższą tabelę, łatwo można dostrzec kolejną różnicę. G3 nie pozwala na niedowagi, podczas gdy dwie pozostałe maszyny na to pozwalają. 

Rodzaje opakowań 

Generalnie wszystkie trzy maszyny są kompatybilne z różnymi formami i rozmiarami opakowań. Ta elastyczność jest ważnym czynnikiem w świetle zmieniających się trendów w pakowaniu owoców. Niemniej jednak istnieją pewne niuanse. Maszyna Y nie pakuję shakerów (225-250 gramów), ani pojemników bez krawędzi. Co więcej, G3 i X są wyposażone w szybko demontowalne lejki, które ułatwiają pakowanie do alternatywnych, dużych pojemników. Maszyna Y nie ma tego udoskonalenia. 

Kluczowy element maszyn do pakowania borówek – indeks

Pomimo kilku podobieństw, tj. posiadanie czujników wykrywania i systemów zamykania opakowań, w tej sekcji pojawi się też kilka różnic. Tylko maszyna X ma automatyczną regulację pasa indeksowego. Ta funkcja jest opcjonalna w G3 Evolution i niedostępna w maszynie Y. G3 Evolution zapewnia mechaniczny system osadzania owoców, maszyna X wykorzystuje system napędzany Servo, podczas gdy maszyna Y go nie ma. 

Maszyny do pakowania borówek porównanie - higiena

Higieniczny design pozwala na szybsze czyszczenie 

Jak udowodniliśmy w jednym z poprzednich artykułów na blogu, konstrukcja maszyny ma ogromny wpływ na czas poświęcony na czyszczenie urządzeń, więc inwestycja w maszynę do pakowania zaprojektowaną z myślą o łatwym czyszczeniu zwróci się w postaci mniejszej ilości czasu spędzanego na myciu. W tej kategorii jeden model wyraźnie wyprzedza resztę. Chociaż wszystkie maszyny do ważenia i napełniania są wykonane z materiałów dedykowanych branży spożywczej, odpornych na wodę, w tym głównie stali nierdzewnej, tylko jedna wyróżnia się bardziej niż reszta. G3 Evolution cechuje się specjalną konstrukcją (hygienic design), a przez to oferuje szereg innowacji, które sprawiają, że czyszczenie jest bardziej efektywne. Na przykład, porównując te trzy modele, tylko G3 Evolution jest wyposażona w demontowalne kosze wagowe, podkładki silikonowe i zasłony silikonowe – łatwe do wyjęcia i umycia osobno. Dodatkowo maszyna firmy A&B Packing Equipment zapewnia pełny dostęp do wnętrza konstrukcji. Osiągnięto to dzięki automatycznie otwieranemu poprzecznemu przenośnikowi podającemu owoce i ramie z tacami wibracyjnymi. Te kluczowe cechy znacznie skracają czas poświęcony na codzienne czyszczenie. 

Porównanie maszyn do pakowania borówek: więcej do odkrycia 

W tym artykule omawiamy tylko niektóre kluczowe cechy trzech popularnych maszyn do pakowania borówek i innych owoców. Pozostałe (np. denester, dystrybucja owoców i oprogramowanie) zostały opisane w pełnej tabeli obrazującej porównanie. Jeśli ten temat wydaje Ci się interesujący i chcesz dowiedzieć się więcej o tych trzech urządzeniach, wypełnij poniższy formularz. Jeden z naszych konsultantów wkrótce się z Tobą skontaktuje, aby przedstawić pełne porównanie, ze wszystkimi elementami. Ponadto konsultacja z ekspertami Milbor PMC (bezpłatna i dopasowana do Twojego kalendarza) będzie świetną okazją do zagłębienia się w temat automatycznego pakowania owoców i warzyw. Skontaktuj się z nami teraz i odkryj możliwości automatyzacji produkcji! 

Karolina

Karolina skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h,
aby lepiej poznać Twoje potrzeby

Umów się na konsultację
z naszym specjalistą

Dofinansowanie Unia Europejska