Przeważenia w pakowaniu borówek: ile pieniędzy tracisz przez brak precyzji? – POBIERZ BEZPŁATNĄ KALKULACJĘ

overweight in blueberry packing - przeważenia w pakowaniu borówek

W tym artykule omawiamy jedno z najpoważniejszych wyzwań, z którymi mierzą się firmy pakujące owoce. Niezależnie od tego, czy działasz na rynku borówki, wiśni, żurawiny, grzybów czy pomidorów koktajlowych nie możesz ignorować problemu przeważeń. Jak można go rozwiązać? Jakie urządzenia do pakowania mogą zredukować straty finansowe spowodowane przeważeniami? Jak precyzja pakowania wpływa na opłacalność w sektorze borówek? 

Branża owocowa kroczy w stronę automatyzacji 

Ostatnie lata przyniosły znaczący wzrost popularności automatycznych linii do pakowania i sortowania owoców oraz warzyw. Głównym powodem jest rosnące koszty pracy oraz brak pracowników chętnych do ciężkiej pracy w sektorze rolniczym. W XXI wieku ludzie unikają powtarzalnych, sezonowych prac na świeżym powietrzu, które wymagają wytrzymałości, determinacji i skrupulatności. Nawet rosnące płace minimalne nie zmieniają tego trendu. Pieniądze przyciągają mniej emigrantów zarobkowych niż w poprzednich latach. W efekcie wielu hodowców i plantatorów skarży się na poważne problemy z zatrudnieniem wiarygodnych i zmotywowanych osób. Pokazują to branżowe raporty i o tym mówi się na konferencjach. Drugim powodem rosnącej popularności zautomatyzowanych linii do owoców jest dostępność automatyzacji na rynku. W dzisiejszych czasach niezawodne maszyny mogą łatwo zastąpić siłę roboczą w pakowaniu, sortowaniu, a nawet przy zbiorach. Wzrost wydajności maszyn, dostęp do usług IT i automatyzacji czy popularność zagadnienia sztucznej inteligencji w ostatnich miesiącach sprawiają, że inwestorzy są bardziej otwarci na technologię niż kiedykolwiek wcześniej.

Wybierz mądrze swoje urządzenia do pakowania  

Podczas gdy niektóre urządzenia składające się na linię do pakowania borówek charakteryzują się świetną funkcjonalnością, trwałością i ergonomią, inne mogą mieć trudności z poprawą ogólnej wydajności pakowania. Na rynku dostępne są różne urządzenia, dlatego wybór odpowiednich maszyn, dostosowanych do Twoich rzeczywistych potrzeb, może być trudny dla kogoś bez doświadczenia w dziedzinie automatyzacji. Maszyny, w które chcesz zainwestować, muszą oferować dużą elastyczność, wydajność, szybkość pakowania, wytrzymałość, a przede wszystkim dokładność ważenia. W sektorze borówek precyzja wydaje się być kluczowym punktem w dyskusji na temat zwrotu z inwestycji i opłacalności automatyzacji. Przeanalizujmy, dlaczego ten aspekt powinien być priorytetem dla wszystkich plantatorów i firm pakujących, które przetwarzają duże ilości owoców (co najmniej setki ton na sezon).

przeważenia w pakowaniu borówek zależą głównie od precyzji naważarki

Czym są przeważenia w pakowaniu borówek? 

Ten artykuł koncentruje się na borówkach, jednak należy pamiętać, że problem przeważeń dotyczy różnych rodzajów owoców. Przeważenia występują, gdy maszyna lub pracownik ręcznie wkłada zbyt dużo owoców do punetki. W tym przypadku „zbyt dużo” oznacza nawet 1 gram ponad nominalną wagę pojemnika. Zazwyczaj nie można uniknąć tych dodatkowych gramów z powodu specyfiki borówek. Użyjmy przykładu pakowania pojemników o wadze 300 gramów. Jeśli waga wskazuje 299 gramów, trzeba dodać przynajmniej jeden owoc, aby uniknąć niedowagi. Może to powodować skargi klientów, żądania zwrotów lub reklamacje. Dlatego naważarka lub pracownik musi dodać jedną dodatkową borówkę do pojemnika. Problem polega na tym, że pojedynczy owoc waży, powiedzmy, 3 gramy zamiast dokładnie 1 grama. W rezultacie pojemnik ma 302 gramy, co oznacza 2 g przeważenia.

przeważenia w pakowaniu borówek - wykres

Matematyka nie kłamie – tracisz dużo pieniędzy 

Mówienie o kilku gramach może wydawać się śmieszne, ale nabiera dużego sensu, gdy spojrzysz na to z szerszej perspektywy. Przeważenia zmniejszają liczbę pojemników, które można uzyskać z jednej tony owoców. Mniej sprzedanych pojemników oznacza mniejszy dochód, a przecież zapłaciłeś za (zebrałeś) konkretny wolumen borówek. Jaki jest skutek takiej sytuacji? Koszty pozostają na tym samym poziomie, podczas gdy dochody spadają. Akceptując przeważenia, rozdajesz owoce za darmo lub – innymi słowy – marnujesz pieniądze, które mógłbyś zarobić. Suma pieniędzy, które tracisz, jest skorelowana z liczbą ton, które przetwarzasz każdego roku. Te straty są mierzalne i liczone w dziesiątkach tysięcy euro rocznie dla organizacji, które przetwarzają ponad 200 ton borówek. Aby zrozumieć rzeczywistą skalę problemu, pobierz poniższą kalkulację. Przedstawia ona, ile pieniędzy tracisz z powodu pracy z niedokładną naważarką do borówek. Plik bazuje na konkretnych liczbach i prezentuje różnicę między pracą z różnymi maszynami, charakteryzującymi się nadwagą wynoszącą 2, 3, 4, 5 i 6 gramów. Nasze wyliczenia wskazują bezdyskusyjnie, że każdy gram nadwagi ma znaczenie. Pobierz poniższy dokument bezpłatnie i dowiedz się, ile kosztują Twoją firmę przeważenia borówek.

Kalkulator przeważeń: sprawdź, co mówią liczby!

Ściągnij darmowy kalkulator przeważeń i przekonaj się:
1. ile pieniędzy tracisz, pracując z niedokładną naważarką,
2. o ile więcej możesz zarobić, inwestując w precyzyjną maszynę do pakowania borówek,
3. jak ogromny wpływ na wyniki finansowe ma każdy gram przeważeń.

Automatyzacja rozwiązaniem problemu przeważeń borówek 

Wszyscy, którzy pobrali plik, już wiedzą, z jakimi stratami finansowymi wiążą się przeważenia. Korzystając z przykładów podanych w kalkulacji, prawdopodobnie możesz oszacować, ile pieniędzy tracisz rocznie z tego powodu. Jakie wyniki otrzymałeś?

Świadomość strat związanych z przeważeniami jest ważna, ale nie wystarczająca. Aby rozwiązać ten palący problem, musisz działać mądrze i wykorzystać potencjał technologii. Najlepsze urządzenia do pakowania borówki pozwalają znacznie zredukować kilogramy owoców rozdawanych za darmo, a tym samym zarobić więcej pieniędzy. Najlepsze maszyny do pakowania na rynku charakteryzują się progiem błędu wynoszącym zaledwie 2 gramy na pojemnik. Co ważniejsze, nie obniżają swojej dokładności przy zwiększaniu prędkości pakowania, są w stanie przetwarzać różne rodzaje świeżych i mrożonych owoców, a także współpracować z szeroką gamą opakowań. Oprócz precyzji i szybkości pakowania najlepsze maszyny wyróżnia higieniczny design (skracający czas potrzebny na codzienne mycie), kompatybilność z różnymi urządzeniami (można je skonfigurować z innymi maszynami tworzącymi linię do pakowania borówki), ergonomiczna i solidna konstrukcja (bezpieczna i przyjazna dla operatora infrastruktura, umożliwiająca szybkie i beznarzędziowe przezbrojenia).

Prawda jest taka, że światowej klasy maszyny do borówek kosztują więcej niż niedokładne urządzenia, jednak pieniądze, które zarabiasz dzięki redukcji problemów związanych z przeważeniami, szybko zwrócą koszt inwestycji. W zależności od rocznego wolumenu pakowanych owoców czas zwrotu z inwestycji różni się od 12 do 36 miesięcy. Te okresy są potwierdzone przez plantatorów borówek i firmy pakujące, które już zdecydowały się pracować z najbardziej precyzyjnymi maszynami do ważenia i pakowania. Dołącz do nich i przestań marnować swoje pieniądze z powodu niedokładnych urządzeń. Zwiększ efektywność produkcji i pozwól, aby doskonała technologia uczyniła Twój biznes bardziej rentownym.

Przeważenia w pakowaniu borówek — zdaj się na ekspertów

Milbor PMC może poszczycić się ponad 10-letnim doświadczeniem w sektorze borówek. Współpracując z największymi firmami pakującymi i producentami borówek w Europie i Maroku, doskonale rozumiemy znaczenie zniwelowania problemu przeważeń. Naszą odpowiedzią na to wyzwanie są sprawdzone w praktyce, szybkie i precyzyjne maszyny do pakowania borówek. Jeśli jesteś plantatorem lub przedstawicielem firmy pakującej i chcesz zarabiać więcej pieniędzy na sprzedaży borówek, wypełnij poniższy formularz, a nasz specjalista skontaktuje się z Tobą w celu omówienia twoich potrzeb biznesowych.

Karolina

Karolina skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h,
aby lepiej poznać Twoje potrzeby

Umów się na konsultację
z naszym specjalistą

Dofinansowanie Unia Europejska