Jak wybrać naważarkę do borówek?

Jak wybrać naważarkę do borówek?

Rosnące koszty pracy i brak zmotywowanego personelu do pracy z owocami i warzywami zwiększają zainteresowanie automatyzacją w sektorze rolnym. Trend ten jest zauważalny na rynku europejskim. W ostatnich latach coraz więcej firm pakujących oraz producentów zwraca swą uwagę ku maszynom i rozważa krok, jakim jest automatyzacja linii. Aby sprostać ich potrzebom i oczekiwaniom, przygotowaliśmy przewodnik odpowiadający na pytanie, jak wybrać naważarkę do borówek? Omawiamy w nim czynniki, które należy przeanalizować, szukając optymalnej maszyny do pakowania borówek i nie tylko.

Naważarka do borówek – jak wybrać najlepszy model? Jak trafnie zainwestować?  

Zautomatyzowana linia do pakowania owoców oferuje wiele korzyści, jednak nie musi to być lekarstwo na wszystkie problemy Twojego biznesu. Aby odnieść sukces w tej dziedzinie, potrzebujesz pewnej wiedzy i świadomości, lub kogoś, kto poprowadzi cię i pomoże wybrać najbardziej odpowiednią maszynę do twoich potrzeb. A to nie jest łatwe zadanie. Zasady wyboru mogą być skomplikowane – największa, najszybsza lub najdroższa maszyna nie zawsze jest najlepszą opcją (biorąc pod uwagę efektywność całkowitą urządzeń – OEE). Aby wyjaśnić to stwierdzenie, przyjrzymy się bliżej czynnikom, które należy wziąć pod uwagę, inwestując w maszynę mającą za zadanie realnie zwiększyć wydajność pakowania. 

Maszyna do pakowania borówek. Delikatność ma znaczenie. 

Pracując na tak wymagającym rynku jak rynek borówek, musisz utrzymywać najwyższe standardy jakości owoców. Wiele sieci handlowych i supermarketów ceni sobie owoce i warzywa najwyższej jakości — piękne, jędrne, dorodne. Sprzedawcy mogą zapłacić więcej za ładne, świeże owoce bez uszkodzeń i nie chcą kupować produktów z defektami. W przypadku borówek sprzedawcy oczekują owoców pokrytych naturalnym, białym woskiem na powierzchni, tzw. nalotem, który chroni borówki. Brak nalotu dotyczy głównie produktów z dalekich transportów, np. eksportowanych do Europy z Chin czy Peru, jednak może to być wyzwanie także przy zautomatyzowanym pakowaniu. Dlatego musisz zwrócić szczególną uwagę na to, jak Twoje maszyny oddziałują na produkt, zwłaszcza miękkie owoce, które mogą łatwo ulec uszkodzeniu. Ostrożne, „delikatne” pakowanie pozwoli ci sprzedawać owoce premium i wydłużyć ich okres przydatności do spożycia. Liniowe naważarki mają niższy spadek niż pionowe, dlatego są uważane za bezpieczniejsze dla owoców jagodowych. Jednak typ maszyny to nie jedyny czynnik wpływający na skuteczne pakowanie delikatnych owoców. Oprócz niższej wysokości spadku, producenci maszyn stosują wiele ulepszeń, aby lepiej dbać o delikatne owoce: silikonowe podkładki czy kurtyny hamujące przepływ owoców – wszystkie te szczegóły powinny być przedmiotem rozważań inwestora. 

Czyszczenie maszyny do borówek

Jak wybrać naważarkę do borówek? Podwójna perspektywa inwestora

Odpowiednia maszyna musi być dostosowana do obecnej ilości przetwarzanych owoców oraz wolumenu, który planujesz przetwarzać w przyszłości. Obecne zapotrzebowanie i przyszłe możliwości – musisz rozważyć oba te aspekty podczas zakupu maszyny do pakowania do borówek. Odpowiedni sprzęt pakujący może rozwijać Twój biznes i zwiększyć możliwości produkcyjne w przyszłym sezonie. A ilość owoców, które zapakujesz, bezpośrednio wpływa na zwrot z inwestycji (ROI). 

Aby zwiększyć liczbę ton, które pakujesz, przydatna będzie większa maszyna. Naważarki są dostępne w wielu wersjach, w tym 4, 6, 10, 12 i 16-wagowe. Jeśłi Twoja naważarka jest wyposażona w opcję częściowego pakowania (tzn. że może pakować z wykorzystaniem nie wszystkich dostępnych wag), możesz przetwarzać mniejsze zamówienia za pomocą dużej maszyny. 

Dokładność – klucz do sukcesu w biznesie borówkowym

Im bardziej dokładna maszyna, tym mniej owoców oddajesz za darmo. Precyzja ważenia jest kluczowym czynnikiem wpływającym na Twoje zarobki i ROI. Co to oznacza w praktyce? Dokładność naważarek podawana jest w gramach i opisuje, ile gramów może być nadmiarowych w jednym punnetce. Na przykład, jeśli maszyna deklaruje dokładność 4 gramów, może zapakować do 4 gramów owoców więcej do punetki niż nominalna waga opakowania. Innymi słowy, każda punnetka przekazywana sprzedawcy waży do 204 gramów, natomiast ty dostajesz zapłatę tylko za 200 gramów owoców. Problem ma symboliczną skalę w przypadku jednego opakowania czy nawet 1000 opakowań, ale jeśli przetwarzasz 500 ton borówek rocznie, różnica staje się znacząca w kontekście zmarnowanych pieniędzy. Aby być bardziej precyzyjnym, mówimy o dziesiątkach tysięcy euro rocznie. 

Nie ma idealnych naważarek, pakujących bez błędu przeważeń. Jest to niemożliwe ze względu na specyfikę borówek. Najlepsze dostępne maszyny działają z dokładnością 2 gramów. Chociaż dokładniejsze maszyny do pakowania borówek są droższe od mniej precyzyjnych urządzeń, inwestycja w najwyższej klasy sprzęt do pakowania szybko się zwraca dzięki oszczędnościom na owocach oddawanych za darmo. Kolejnym aspektem wartym rozważenia w kontekście precyzji ważenia jest kompatybilność maszyny z systemami e-weight. 

Szybkość pakowania borówek 

Im szybsza maszyna, tym większa ilość spakowanych owoców. Faktem jest, że tempo ważenia i pakowania ma znaczenie, jednak należy pamiętać, że wciąż mówimy o maszynach rolniczych, a nie samochodach wyścigowych. Szybkość działania jest istotna, ale nie powinna być przeceniana. Są dwa ważniejsze czynniki dotyczące wydajności urządzeń do borówek. Po pierwsze, musisz dwukrotnie sprawdzić, czy maszyna utrzymuje precyzję, gdy przyspiesza. Niektóre urządzenia stają się mniej dokładne, gdy zwiększają tempo pakowania, co zmniejsza ich efektywność. Po drugie, szybkość pakowania zależy od całej linii, a nie tylko od naważarki. Aby osiągnąć pełną wydajność, system musi być w stanie dostarczać owoce do naważarki. W przeciwnym razie inne urządzenia marnują potencjał bardzo szybkiej maszyny do pakowania. 

Wnioski? Integracja narzędzi w cały system jest ważniejsza niż jedno szybkie urządzenie. Sztuka łączenia maszyn wymaga wieloletniego doświadczenia i eksperckiej wiedzy, ale przekłada się na duże korzyści w postaci lepszego OEE i wydajności firmy. Szybka naważarka, dobrze zintegrowana z resztą urządzeń do borówek, pozwalają inwestorowi zapakować większą liczbę opakowań i generować większe zyski ze sprzedaży. Ponadto dobrze skomponowana linia do borówek pozwala inwestorowi zastąpić stare, mniej wydajne urządzenia pakujące i zaoszczędzić miejsce w pakowni, co optymalizuje przestrzeń potrzebną do prowadzenia biznesu. 

Jak wybrać naważarkę do borówek?

Wielozadaniowa maszyna do borówek (i nie tylko)

Inwestycja w zautomatyzowane pakowanie wymaga zmiany perspektywy: tu i teraz to już za mało. Aby zmaksymalizować ROI, inwestor powinien być otwarty na nowe możliwości biznesowe, szukać nisz rynkowych i być przygotowanym na nadchodzące trendy w branży borówkowej. Aby to zrobić, musisz być wyposażony w maszynę zdolną do pracy z różnymi rodzajami owoców i warzyw, zarówno świeżych, jak i mrożonych.

Konsumpcja borówek i preferencje klientów szybko się zmieniają. Kilka głównych trendów napędzają zmiany w opakowaniach. Obecnie obserwujemy rosnące zainteresowanie ekologicznymi opakowaniami oraz większymi wolumenami (np. 500, 1000 gramów). Elastyczna maszyna pakująca, kompatybilna z różnymi typami opakowań (plastikowe punnetki, clamshelle, kartonowe punnetki, shakery lub wiaderka) pozwala na nadążanie za trendami i spełnianie wymagań detalistów i supermarketów. 

Jak wybrać naważarkę do borówek? Kieruj się ergonomią 

Kolejnym istotnym aspektem automatyzacji w branży owocowej jest dostęp do różnych części maszyn. Dlaczego jest to tak ważne? Otwarta konstrukcja urządzenia umożliwia personelowi dotarcie do elementów, które muszą być myte, co skraca czas codziennego czyszczenia. Im mniej czasu spędzasz na myciu i konserwacji, tym więcej czasu maszyna pracuje i zarabia pieniądze. Otwierany przenośnik owoców, wyjmowane elementy (np. kosze wagowe) czy łatwe do czyszczenia materiały (np. podkładki silikonowe) – wszystkie to ułatwia i przyspiesza czyszczenie. 

Przyjrzyjmy się bliżej. Maszyny światowej klasy charakteryzują się przyjaznym dla operatora designem, prostym interfejsem i solidną konstrukcją. Dodatkowo powinny być łatwe w regulacji i przezbrajaniu (najlepiej bez narzędzi). Na pierwszy rzut oka mogą to być nieistotne szczegóły, ale te niuanse odgrywają ogromną rolę i wpływają na motywację personelu. 

Sprzęt do pakowania borówek: zaufaj sprawdzonym producentom

Rosnąca potrzeba automatyzacji w różnych branżach sprawia, że wiele firm chce „załapać się” na ten wznoszący trend. W rezultacie coraz więcej firm wchodzi na rynek producentów i sprzedaje maszyny do przetwarzania owoców. Nie wszystkie z nich potrafią utrzymać wysokie standardy. Dostarczanie zaawansowanych urządzeń wymaga know-how, czasu spędzonego na badaniach i rozwoju, a przede wszystkim doświadczenia w branży owoców i warzyw oraz wykwalifikowanego personelu. Wszystkie te zasoby nie są łatwo osiągalne – ich zdobycie zajmuje długie lata. Dlatego, szukając niezawodnej wagi do borówek, powinieneś celować w producentów z dużym doświadczeniem, którzy koncentrują się głównie na rynku owoców i warzyw. 

Maszyny do pakowania i sortowania borówek

Serwis i wsparcie 

Ostatnim czynnikiem decydującym o wyborze wagi do borówek jest serwis i wsparcie techniczne oferowane przez sprzedawcę. Dlaczego jest to tak ważne? Nawet najlepsze, nowe maszyny mogą czasami się zepsuć, a każda przerwa kosztuje Cię dużo pieniędzy. Zepsuta maszyna wyłącza całą linię i powoduje bezczynność personelu. Dlatego powinieneś wybrać dostawcę maszyn, który zapewnia szybki serwis i bieżące wsparcie telefoniczne. Gorąco polecamy współpracę z firmą, która gwarantuje serwis w systemie 24/7, a w razie potrzeby może dotrzeć do Twojej lokalizacji jak najszybciej. Będzie to bezcenne w trakcie sezonu. Dodatkowo serwis powinien być wyposażony w wykwalifikowanych, doświadczonych inżynierów, którzy mają dostęp do części zamiennych. W przeciwnym razie będziesz zmuszony czekać długie dni na dostarczenie konkretnej części z innego kraju lub kontynentu. Niektóre zaawansowane maszyny oferują zdalny serwis dzięki dedykowanemu oprogramowaniu, więc technik rozwiązuje problem bez bezpośredniej wizyty na miejscu.

Milbor PMC — partnerstwo w doborze sprzętu do pakowania borówek

Jeżeli masz pytania dotyczące wyboru naważarek lub inny elementów linii do automatycznego pakowania borówek, zapraszamy Cię na bezpłatną konsultację. Wypełnij poniższy formularz, a wkrótce ktoś z naszych specjalistów skontaktuje się z Tobą, aby lepiej zrozumieć Twoje potrzeby w temacie automatyzacji pakowania, a także pomóc Ci znaleźć odpowiedź na pytanie, jak wybrać naważarkę do borówek.

Karolina

Karolina skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h,
aby lepiej poznać Twoje potrzeby

Umów się na konsultację
z naszym specjalistą

Dofinansowanie Unia Europejska