Linia sortująca rozwiązuje problemy jakościowe oraz deficyt pracowników sezonowych

Nawet do 2 ton borówek na godzinę

Przykładem takiej automatyzacji są kompaktowe linie sortujące, które dla właścicieli małych i średnich gospodarstw są korzystnym rozwiązaniem – umożliwiają szybkie i dokładne sprawdzenie owoców pod kątem miękkości. Na taki właśnie system zdecydowali się państwo Beata i Kazimierz Wasiak, którzy prowadzą uprawę borówki amerykańskiej na plantacji o powierzchni 10 ha. Dostarczona im w 2018 roku linia obejmuje taśmociąg zasypowy, służący do transportu owoców do maszyny sortującej na miękkość Impulse oraz taśmociągu inspekcyjnego. Rozwiązanie to pozwala na przesortowanie nawet do 2 ton borówek na godzinę.

„Rozwiązanie zaproponowane państwu Wasiak jest szczególnie pożądane gdy mamy taką sytuację na rynku pracy jak teraz – coraz mniej ludzi chce pracować przy owocach, tym bardziej w branży sezonowej. Do tego dochodzą zmienne warunki pogodowe, które zawsze są dużym utrapieniem dla sadowników. Linia sortująca pozwala na wyeliminowanie kilku stanowisk, a dodatkowo skutecznie usuwa miękkie owoce, które są ciężkie do wykrycia przez ludzkie oko.” – tłumaczy Maciej Chmielewski z firmy Milbor PMC. Sorter miękkości Impuls jest w stanie dokładnie wyeliminować miękkie, uszkodzone, przejrzałe i przesuszone owoce.

Sorter na miękkość

„O ile sortowanie na kolor jest skutecznie wykonywane przez przeszkolonych pracowników w większej mierze już na etapie zbioru, o tyle stopień miękkości owoców jest często dla nich żmudny, powolny i ciężki do odpowiedniego sklasyfikowania. Należy tu pamiętać, że borówka to szczególny produkt, bardzo delikatny i wrażliwy. Dlatego wskazane jest stosowanie urządzeń, które dobrze współpracują z owocem i nie powodują ścierania się naturalnego nalotu woskowego, a tym samym utratę jakości owoców.” – komentuje pan Kazimierz Wasiak z gospodarstwa w Mogielnicy. „Podjęliśmy decyzję o dokonaniu zakupu maszyny sortującej również dzięki pozytywnym opiniom naszych kolegów ze Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej, którego jesteśmy członkami.”- dodaje Beata Wasiak.

„Dodatkową zaletą tego systemu jest kompaktowa budowa poszczególnych urządzeń, co daje w przyszłości możliwość rozbudowy linii o sortery na kolor lub wielkość, maszyny pakujące czy system etykietujący.” – dodaje Chmielewski.

Linię sortującą dla gospodarstwa państwa Beaty i Kazimierza Wasiaków dostarczyła firma Milbor PMC – dystrybutor maszyn do pakowania i sortowania owoców od A&B Packing Equipment oraz traysealerów brytyjskiego producenta Packaging Automation.

Chcesz poznać kluczowe
czynniki decydujące
o przewadze konkurencyjnej
na rynku borówki?

Pobierz nasz najnowszy
raport za darmo!

  Zostaw swoje dane

  Powyższe dane podajesz w celu przesłania zamówionej przez Ciebie broszury informacyjnej oraz w celu uznania Cię za naszego potencjalnego klienta zainteresowanego otrzymywaniem naszych ofert handlowych (o ile wyrazisz na to zgodę, którą w każdej chwili możesz wycofać). Ich administratorem jest MILBOR sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Twarda 44, 00-831 Warszawa). Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych, w szczególności o przysługujących Ci prawach, uzyskasz zapoznając się z Polityką Prywatności.

  Dziękujemy!
  Otrzymasz raport drogą mailową

  Zostaw dane kontaktowe,
  przygotujemy linię dla Ciebie

   Powyższe dane podajesz w celu odpowiedzi na udzielone przez Ciebie zapytanie w formularzu kontaktowym oraz w celu uznania Cię za naszego potencjalnego klienta zainteresowanego otrzymywaniem naszych ofert handlowych (o ile wyrazisz na to zgodę, którą w każdej chwili możesz wycofać). Ich administratorem jest MILBOR sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie (ul. Twarda 44, 00-831 Warszawa). Więcej informacji o przetwarzaniu Twoich danych, w szczególności o przysługujących Ci prawach, uzyskasz zapoznając się z naszą Polityką Prywatności.

   Projektujemy i instalujemy
   linie do pakowania i sortowania

   Od analizy potrzeb, poprzez projekt, jego realizację aż po profesjonalny serwis – dostarczamy kompleksowe rozwiązania dla naszych Klientów.
   Rozwijamy się i stale poszerzamy ofertę, wchodząc w nowe segmenty na rynku świeżych owoców i warzyw.
   Pozwól nam zaprojektować linię dla Ciebie.
   Dofinansowanie Unia Europejska