Korzyści automatyzacji

W dzisiejszych czasach firmy mają problemy z dostępem do siły roboczej i jej dostępnością w sezonie, dlatego automatyzacja jest często przedstawiana jako remedium na wszelkie problemy związane z brakiem siły roboczej w wielu segmentach.

 1. Zwiększona wydajność

Automatyzacja pomaga zwiększyć produkcję i jej wydajność. Dzięki temu operacje ręczne są ograniczone do minimum, co daje możliwość utrzymania tej samej (dużej) szybkości podczas procesu produkcyjnego. Ogólna wydajność jest znacznie wyższa po wdrożeniu automatyzacji w pakowni.

 1. Obniżenie kosztów pracy

Wiele fabryk boryka się z rosnącymi kosztami pracy. Wdrażanie automatyzacji w procesie produkcyjnym jest często kosztowne, mimo że jest to ekonomicznie uzasadnione. Zautomatyzowane procesy obniżają koszt jednostkowy produktu.

 1. Zabezpieczanie niedoborów siły roboczej

Obserwujemy, że kraje szczególnie rozwinięte doświadczają niedoboru siły roboczej z powodu ujemnego przyrostu naturalnego. Ma to pośredni wpływ na ekonomię. Automatyzacja może być w tym przypadku postrzegana jako substytut pracy, ponieważ rozwiązuje problem braku siły roboczej w sezonie.

 1. Ograniczenie lub wyeliminowanie powtarzalnych i wyczerpujących operacji ręcznych

Ogromną zaletą automatyzacji jest to, że powtarzalne i wyczerpujące czynności ręczne można pozostawić maszynom. Ten rodzaj aktywności wymaga stosunkowo niewielkiej części ludzkiego mózgu, co sprzyja wkładowi czysto fizycznemu, jaki zyskujemy, dzięki automatyzacji. Ze względu na dużą powtarzalność czynności podczas takiej produkcji łatwo jest je powierzyć maszynie. Automatyzacja takich zadań służy poprawie ogólnego poziomu warunków pracy.

 1. Zwiększone bezpieczeństwo pracowników

Dzięki automatyzacji procesu produkcyjnego część pracowników może zostać przeniesiona z pracy na linii do roli nadzorczej, dzięki czemu praca jest znacznie bezpieczniejsza. Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie pracownika stają się coraz ważniejszym priorytetem. Stanowi to znaczący impuls do automatyzacji procesów.

 1. Zwiększona jakość produktu

Maszyny mogą pracować w sposób ciągły z tą samą prędkością i ustawieniami. Automatyzacja przyczynia się do poprawy parametrów procesu produkcyjnego pod kątem powtarzalności wytwarzanych elementów oraz ich zgodności ze specyfikacją jakościową. Zmniejszenie liczby wadliwych produktów jest jedną z głównych zalet automatyzacji.

 1. Skrócony czas dostawy

Automatyzacja pomaga skrócić czas między zamówieniem klienta a dostawą produktu, dając producentowi przewagę konkurencyjną przy przyszłych zamówieniach. Ze względu na skrócenie czasu produkcji producent zmniejsza również zapasy w trakcie procesu jej trwania.

Wdrożenie automatyzacji może być wyzwaniem dla wielu producentów, ale to przyszłość dla firm z branży świeżych produktów i innych sektorów. Daje możliwość dostarczenia klientom produktu wysokiej jakości przy zachowaniu kosztów operacyjnych na minimalnym poziomie. Wprowadzenie automatyzacji do Twojej firmy znacząco usprawni Twój biznes, zwiększy konkurencyjność i elastyczność na szybko zmieniających się rynkach oraz podwyższy rentowność, zapewniając, że Twoja firma jest odpowiednio przygotowana na przyszłość.

Chcesz poznać kluczowe
czynniki decydujące
o przewadze konkurencyjnej
na rynku borówki?

Pobierz nasz najnowszy
raport za darmo!

  Zostaw swoje dane

  Dziękujemy!
  Otrzymasz raport drogą mailową

  Zostaw dane kontaktowe,
  przygotujemy linię dla Ciebie

   Projektujemy i instalujemy
   linie do pakowania i sortowania

   Od analizy potrzeb, poprzez projekt, jego realizację aż po profesjonalny serwis – dostarczamy kompleksowe rozwiązania dla naszych Klientów.
   Rozwijamy się i stale poszerzamy ofertę, wchodząc w nowe segmenty na rynku świeżych owoców i warzyw.
   Pozwól nam zaprojektować linię dla Ciebie.
   Dofinansowanie Unia Europejska