Korzyści automatyzacji na rynku owoców i warzyw

Korzyści automatyzacji na rynku owoców - przenośnik

Proces automatyzacji zatacza w naszej gospodarce coraz szersze kręgi. W rolnictwie jest on nie tyle trendem, ile koniecznością. Rosnące koszty czynników produkcji i kłopoty ze znalezieniem osób chętnych do pracy przy zbiorach, sortowaniu i pakowaniu produktów sprawiają, że coraz więcej osób rozważa zakup maszyn zastępujących czynnik ludzki w ich gospodarstwie. Sprawdźmy, jakie zatem są korzyści automatyzacji na rynku owoców i warzyw. Zapraszamy do lektury!

 

Korzyści automatyzacji na rynku owoców i warzyw — czas na konkrety

W dzisiejszych czasach firmy przetwórcze i gospodarstwa mają problemy ze znalezieniem rąk do pracy, szczególnie widoczne są braki kadrowe w sezonie. Automatyzacja procesów jest często przedstawiana jako remedium na wszelkie problemy związane z brakiem siły roboczej w wielu segmentach. Ile jest w tym prawdy? Czy maszyny są lekiem na wszystkie bolączki zgłaszane przez plantatorów warzyw i owoców? W tym tekście zebraliśmy siedem czynników, które najczęściej pojawiają się wśród opinii naszych klientów. Wielu firmom zaprojektowana przez Milbor technologia otworzyła drzwi do nowych segmentów rynku i pozwoliła spojrzeć na biznes z zupełnie nowej perspektywy. Oto siedem argumentów, dla których warto zainwestować w automatyzację procesów w branży rolniczej.

 

Zwiększona wydajność pracy

Automatyzacja pomaga podnieść wolumen produkcji i jej wydajność. Dzięki temu operacje ręczne są ograniczone do minimum, co daje możliwość utrzymania tej samej (dużej) szybkości podczas procesu produkcyjnego. Najlepiej widać to na przykładzie pakowni, gdzie ogólna wydajność jest znacznie wyższa po wdrożeniu kompleksowej linii do sortowania i pakowania borówek lub innych owoców. Co ważne, dobrej jakości maszyny nie tracą na dokładności i powtarzalności wraz z czasem trwania procesu pakowania, a także nie obniżają wydajność w przypadku zwiększenia prędkości procesu. Praca maszyn wiąże się też w mniejszą ilością typowych błędów (np. przeważeń), które przydarzają się podczas pracy manualnej.

 

Obniżenie kosztów pracy

Wielu pracodawców boryka się z rosnącymi kosztami pracy, które są szczególnie dotkliwe przy niskomarżowych produktach, np. w rolnictwie. Wdrażanie automatyzacji w procesie produkcyjnym jest często kosztowne, mimo że jest to ekonomicznie uzasadnione. Zautomatyzowane procesy obniżają koszt jednostkowy produktu, a przy okazji nie uzależniają pracodawcy od zmiennych kosztów zatrudnienia (np. płacy minimalnej), które z pewnością będą rosnąć w przyszłości.

 

Zabezpieczanie niedoborów siły roboczej

Inny wątek to dostęp do ludzi chętnych do pracy. Obserwujemy, że kraje rozwinięte doświadczają niedoboru siły roboczej z powodu ujemnego przyrostu naturalnego. Co więcej, ich mieszkańcy nie chcą wykonywać pewnych prac, które nieodzownie wiążą się z wysiłkiem fizycznym i pracą w trudnych warunkach (np. przy niskich temperaturach, w chłodni). Ma to bezpośredni wpływ na wybrane sektory ekonomii, czego najlepszym przykładem jest właśnie rolnictwo. Automatyzacja może być w tym przypadku postrzegana jako substytut pracy, ponieważ rozwiązuje problem braku siły roboczej w sezonie. W tym kontekście korzyści automatyzacji na rynku owoców i warzyw należy interpretować już nie tylko jako obniżenie kosztów pracy, ale w ogóle utrzymanie ciągłości produkcji w kluczowych momentach zbiorów.

 

Ograniczenie lub wyeliminowanie powtarzalnych i wyczerpujących operacji ręcznych

Ogromną zaletą automatyzacji jest to, że powtarzalne i trudne czynności manuale można „zlecić” maszynom. Taka praca dla wielu osób jest mało satysfakcjonująca — wiąże się z wysiłkiem fizycznym, brakiem rozwoju, stagnacją, znużeniem. Nic dziwnego, że wielu ludzi stara się unikać takich profesji. Duża powtarzalność czynności sprzyja z kolei temu, by wykonywała je maszyna. Automatyzacja takich zadań służy poprawie ogólnego poziomu zadowolenia personelu z wykonywanej pracy, a osoby predysponowane do innych zadań, mogą przydać się na innym etapie produkcji lub podnieść kompetencje i zająć się obsługą maszyn.

Korzyści automatyzacji na rynku owoców i warzyw - maszyna

Zwiększone bezpieczeństwo pracowników

Bezpieczeństwo i dobre samopoczucie pracownika stają się coraz ważniejszym aspektem w wielu firmach. Ten trend nie omija także rolnictwa, które nierozerwalnie łączy się z wymagającymi zajęciami i pracą w każdych warunkach pogodowych. Ta ciężka praca fizyczna wiąże się też z ryzykiem kontuzji, choroby czy po prostu przeciążenia organizmu. Maszyny odciążają ludzi w najtrudniejszych zadaniach, niwelując ryzyko poniesionych obrażeń czy wypadków. Innymi słowy, korzyści automatyzacji na rynku owoców i warzyw nie ograniczają się wyłącznie do aspektów finansowych. Mają one także swój wymiar propracowniczy. Dzięki maszynom praca w rolnictwie wiąże się z mniejszą ilością uszczerbków na zdrowiu, które od lat, nie bez przyczyny, były kojarzone z zatrudnieniem w branży rolniczej.

 

Zwiększona jakość produktu

Maszyny mogą pracować w sposób ciągły, z tą samą prędkością i dokładnością. Automatyzacja przyczynia się do poprawy parametrów procesu produkcyjnego pod kątem powtarzalności wytwarzanych elementów oraz ich zgodności ze specyfikacją jakościową. Zmniejszenie liczby wadliwych produktów jest jedną z głównych zalet automatyzacji. Wysoka jakość wyrobów tyczy się także przetworów spożywczych, owoców i warzyw. Świetnym przykładem jest tutaj borówka amerykańska. Popyt na ten owoc rośnie, a jednocześnie rosną wymagania sieci handlowych sprzedających borówki. Wyśrubowane oczekiwania sprzedawców sprawiają, że plantatorzy i firmy pakujące muszą przestrzegać najwyższych standardów jeśli chodzi o jakość finalnych wyrobów. Nie ma tu miejsca na owoce niedojrzałe, zbyt małe, czy zbyt miękkie. Najlepsze maszyny pomagają utrzymać wysoki poziom jakości przy dużej prędkości sortowania i pakowania borówki.

 

Krótszy czas dostawy na rynek

Automatyzacja pomaga skrócić czas między zamówieniem klienta a dostawą produktu, dając producentowi przewagę konkurencyjną przy przyszłych zamówieniach. Ze względu na skrócenie operacji, producent zmniejsza również zapasy w trakcie zbiorów i produkcji, dzięki czemu może optymalizować przestrzeń magazynową i koszty z nią związane.

 

 

Automatyzacja na rynku owoców i warzyw — podsumowanie

Wdrożenie automatyzacji w rolnictwie, w szczególności na etapie sortowania, ważenia i pakowania warzyw i owoców, może być wyzwaniem dla wielu producentów z uwagi na wysokie koszty, brak wiedzy, brak doświadczeń i inne bariery. Nie zmienia to faktu, że automatyzacja to przyszłość dla firm operujących w branży świeżych produktów i innych sektorów. Zaangażowanie maszyn do szeroko rozumianej produkcji daje możliwość dostarczenia klientom produktu wysokiej jakości przy zachowaniu kosztów operacyjnych na niższym poziomie. Wprowadzenie automatyzacji do firmy znacząco usprawni Twój biznes, zwiększy konkurencyjność i elastyczność na szybko zmieniających się rynkach oraz podwyższy wartość całego przedsiębiorstwa.

Jeśli szukasz rzetelnego partnera, który wprowadzi Cię w świat automatyzacji w sektorze warzyw i owoców, wypełnij poniższy formularz, a wkrótce skontaktuje się z Tobą specjalista firmy Milbor celem lepszego poznania Twoich potrzeb i wyzwań, z którymi się mierzysz.

 

 

Karolina

Karolina skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h,
aby lepiej poznać Twoje potrzeby

Umów się na konsultację
z naszym specjalistą

Dofinansowanie Unia Europejska