Rewolucja na rynku traysealerów. Oto nowa zgrzewarka REV5!

Zgrzewarka REV5

Packaging Automation Ltd dodało w tym roku do swojego asortymentu nową zgrzewarkę – REV5. Brytyjski producent deklaruje, że ten traysealer pod wieloma względami przewyższa wcześniejsze modele zgrzewarek i wprowadza na rynek zamykania opakowań folią termokurczliwą nową jakość. Sprawdźmy, czym charakteryzuje się to urządzenie i dla kogo adresowana jest nowa zgrzewarka REV5. 

Seria REV: rewolucja w zgrzewaniu dużych wolumenów opakowań 

REV to nowa seria zgrzewarek, jedno z najbardziej zaawansowanych urządzeń tego typu na rynku. Packaging Automation Ltd (PA) tworzy maszyny od ponad 60 lat. REV5 bazuje więc na imponującym dorobku producenta, a dodatkowo wykorzystuje najnowsze technologie, ze sztuczną inteligencją (AI) włącznie. Dzięki tej kombinacji otrzymujemy sprzęt pozwalający na foliowanie opakowań jeszcze szybciej, skuteczniej i wydajniej, co przekłada się na lepsze wyniki finansowe przedsiębiorstwa. 

Nowy as w talii PA cechuje się niezwykłą wydajnością i szybkością zamykania opakowań. To urządzenie zaprojektowane z myślą o dużych zakładach produkcyjnych, w których liczy się szybkość i efektywność działania. Sprzęt pozwala zamykać różne typy opakowań – zrobione z plastiku, pulpy, kartonu) – o różnych kształtach i pojemnościach. Technologia traysealingu, czyli zamykania opakowań folią termokurczliwą, zyskuje w ostatnich latach na popularności. Jej znaczenie rośnie, co wynika z trendu mającego na celu redukcję plastiku. Co więcej, warstwa folii jest też lżejsza i tańsza niż plastikowe wieczko, a jednocześnie dobrze chroni produkt znajdujący się w środku. 

Te argumenty przemawiają do decydentów w sieciach handlowych, które chętnie sięgają po produkty spakowane właśnie w ten sposób. Zgrzewarka jest więc rozwiązaniem dla producentów żywności, którzy chcą sprzedawać swoje wyroby do dużych graczy (marketów, dyskontów). Takie zamykanie opakowań jest popularne w sektorze rybnym i mięsnym, choć z naszego punktu widzenia warto odnotować, że ta technologia zamykania coraz lepiej poczyna sobie w branży owoców i warzyw, sukcesywnie wypierając wieczka. 

Główne atuty zgrzewarki REV5 

  • Większa szybkość pracy o 20% 
  • Wzrost całkowitej efektywności urządzeń (OEE) o 30% 
  • Oszczędność energii (nawet o 50%) dzięki autorskim technologiom: PowerDrive i Energy Reload System 
  • Rozbudowane systemy kontroli procesu wykorzystujące AI – wykrywanie potencjalnych błędów z wyprzedzeniem i wyłączenie cyklu w razie pojawienia się nieprawidłowości 
  • Poprawa osiągów przy jednoczesnej redukcji hałasu generowanego przez traysealer 
  • Zaawansowana technologia w intuicyjnej, przyjaznej dla operatora formie 
  • Ułatwiony dostęp do poszczególnych części – szybsze czyszczenie i konserwacja 
  • Elastyczność: możliwość pracy w obu kierunkach 
  • Inteligentny system kontroli prędkości pracy dostosowujący się do tempa dostarczania opakowań 

REV5: zamykanie tacek napędzane technologią  

Inżynierowie PA stworzyli maszynę cechującą się pełną automatyzacją, działającą bez potrzeby dostarczania skompresowanego powietrza. Jej cechą charakterystyczną jest optymalne zarządzanie poborem energii, dzięki zastosowaniu technologii PowerDrive oraz Energy Reload System (ERS). W rezultacie w ręce użytkowników trafia najszybsza zgrzewarka w swojej klasie, najbardziej wydajna pod względem energetycznym i niezwykle elastyczna, jeśli chodzi o spektrum zamykanych opakowań. Twórcom zgrzewarki udało się m.in. poprawić o 25% jakość zgrzewu, co jest odpowiedzią na zmieniające się trendy na rynku opakowań, a także skrócić czas procesu zgrzewania i jednocześnie utrzymać wysoką szczelność zamknięcia. 

Zgrzewarka REV5: sztuczna inteligencja, realne rezultaty 

Urządzenie wykorzystuje moduł AI SyncroflexPRO, który monitoruje ilość opakowań przychodzących do zgrzewarki i na podstawie ich częstotliwości dopasowuje szybkość działania urządzenia. Przekłada się to na brak przestojów, ciągłość procesu i niższe zużycie energii. W REV5 usprawniono też ciągłość dostarczania opakowań, kontrolę ich położenia oraz odstępy między poszczególnymi tackami. Efektem tego jest zwiększenie prędkości cyklów zgrzewania i redukcja przerw w pracy. Ponadto maszyna może pracować w dwóch formatach zgrzewania „High-speed” i „Flexible”. Pierwszy lepiej sprawdza się przy płytkich tackach, a drugi przy głębszych opakowaniach, gdzie prędkość nie ma aż tak dużego znaczenia. Traysealer automatycznie rozpoznaje i stosuje optymalny tryb zgrzewania. 

W trosce o ciągłość produkcji 

Brytyjskie powiedzenie „Safety first” ma też swoje odzwierciedlenie w REV5, choć w tym przypadku mówimy głównie o zapewnieniu kontynuacji procesu produkcji. Ta nowoczesna zgrzewarka została wyposażona w systemy monitorujące pracę urządzenia. Dla przykładu, maszyna analizuje i dopasowuje siłę zgrzewu do rodzaju opakowania przed rozpoczęciem produkcji. Dodatkowo kontroluje stan napięcia folii zgrzewającej. Dzięki temu niewidoczne gołym okiem awarie mogą być wyeliminowane przed rozpoczęciem cyklu. Innym zabezpieczeniem jest laser zatrzymujący proces w razie złego ułożenia opakowania w matrycy zgrzewającej. Bezdotykowe wyłączniki bezpieczeństwa RFID (standard IP69K) zapewniają zwiększony zakres bezpieczeństwa i wznawianie cyklu bez opóźnień po zamknięciu obwodu. Dodatkowe zabezpieczenia dotyczą też rolki z folią – maszyna wykrywa zerwanie folii, informuje operatora o niskim zapasie folii na rolce i zatrzymuje cykl, gdy folia się skończy. 

REV5 zgrzewarka jednokierunkowa

Jedna ścieżka, dwa kierunki 

W przeciwieństwie do konkurencyjnych zgrzewarek REV5 jest maszyną jednościeżkową, przez co zajmuje znacznie mniej miejsca niż urządzenia dwuścieżkowe, które po prostu mają większe gabaryty. To nie jedyne wyzwanie, z którym mierzą się użytkownicy dwuścieżkowych traysealerów. Ich matryce zgrzewające jest znacznie cięższe, a ich wymiana jest skomplikowana. Co ważne, przy dwuścieżkowej zgrzewarce trzeba rozdzielić jedną linię dostarczającą opakowania na dwie, a następnie znów połączyć je w jedną linię kierującą opakowania do etykieciarki. Generuje to dodatkowe koszty w postaci zakupu przenośników. 

Jednocześnie zgrzewarka REV5 jest bardzo elastyczna. Nie tylko z powodzeniem może zamykać różne typy opakowań, ale też została wyposażona w system Flip-it. Dzięki temu rozwiązaniu orientacja maszyny może być zmieniona w dowolnym momencie, a opakowania do zamknięcia mogą poruszać się z prawej do lewej lub z lewej do prawej. 

Intuicyjne oprogramowanie doceniane przez użytkowników 

Przy bardzo wysokim poziomie zaawansowania technologicznego, zgrzewarka REV5 pozostaje urządzeniem relatywnie prostym w obsłudze. Duża w tym zasługa intuicyjnego interfejsu i ergonomicznego, dostępnego z obu stron zgrzewarki ekranu dotykowego (HMI), z poziomu którego odbywa się sterowanie maszyną. Zastosowany przez PA software podaje dane w bardzo przystępnej formie – informacje opisujące aktualny proces, ale także udziela wskazówek dotyczących potencjalnych błędów. Dzięki temu operator może działać z wyprzedzeniem i eliminować zagrożenia prowadzące do kosztownych przestojów. 

Zgrzewarka REV5 traysealer ekran dotykowy

Ergonomia i łatwy dostęp 

W REV5 konstruktorzy PA robią duży ukłon w stronę operatorów i serwisantów. Wiele elementów urządzenia cechuje się beznarzędziowym dostępem, co ułatwia przezbrajanie maszyny, czyszczenie i wymianę podzespołów. Dzięki temu procesy, które nie przekładają się na wynik finansowy firmy, a jednocześnie są konieczne podczas produkcji, zajmują mniej czasu. Przykładem takiego rozwiązania jest szybkie przezbrajanie przenośników wspornikowych czy ramion naprowadzających opakowania.  

Traysealer: innowacyjna konstrukcja maszyny 

Na koniec przyjrzyjmy się jeszcze budowie REV5. Wśród cech, na które warto zwrócić uwagę są wsporniki podtrzymujące przenośniki po obu stronach stacji zgrzewającej opakowania. Projektanci PA zdecydowali się na zastosowanie ograniczonej zabudowy (jak praktykuje to konkurencja) w celu uzyskania lepszego dostępu i łatwiejszego czyszczenia tych części maszyn. Umiejscowienie napędów na górze ułatwia prace konserwacyjne i zapobiega przypadkowemu kontaktowi elektroniki z wodą. Główne płyty boczne zostały wykonane z aluminium anodowanego na twardo i pokrytego powłoką PTFE. Takie połączenie jest wysoce odporne na działanie środków czyszczących i zarysowania. Detale zostały zaprojektowane z myślą o łatwym czyszczeniu (obłe kształty i brak zbędnych wypustek). Poszerzono i wydłużono antywibracyjne stopy podporowe maszyny, co przekłada się na lepszą stabilizację zgrzewarki podczas pracy na pełnych obrotach. 

Zgrzewarka opakowań w rozszerzonej wersji 

Oprócz wspomnianych wyżej rozwiązań wbudowanych w REV5 producent daje możliwość skonfigurowania swojej wersji wzbogaconej o dodatki. Wśród opcji są m.in. wieża sygnalizacyjna montowana na maszynie, system zdalnego monitorowania procesów MiAssist, zabezpieczenie wybranych funkcji maszyny poprzez ograniczony dostęp do monitora zarządzającego zgrzewarką tacek, pasywny przenośnik, na którym przez maszynę są przewożone opakowania zamknięte wieczkiem lub tacki niewymagające zamknięcia, a także wypełnianie opakowania specjalną mieszanką gazów zamiast powietrzem. 

Traysealer REV5 – poznajmy się bliżej 

Nowa zgrzewarka REV5 to naprawdę zaawansowane urządzenie dające spore możliwości firmom zamykającym opakowania folią termokurczliwą. Trudno omówić wszystkie jej zalety w formie tekstowej. Dlatego osoby zainteresowane tą technologią zapraszamy do wypełnienia formularza i umówienia się na bezpłatną konsultację z ekspertem Milbor PMC. Podczas rozmowy poznasz bliżej pełen wachlarz walorów REV5 i przekonasz się, czy ta maszyna najlepiej odpowiada na wyzwania produkcyjne, z którymi się mierzysz. 

Karolina

Karolina skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h,
aby lepiej poznać Twoje potrzeby

Umów się na konsultację
z naszym specjalistą

Dofinansowanie Unia Europejska