Maszyny do sortowania i pakowania borówki – 5 rzeczy do przemyślenia

maszyny do sortowania i pakowania borówki

Profesjonalne maszyny do sortowania i pakowania borówki cieszą się rosnącą popularnością wśród polskich plantatorów i firm pakujących. Ten trend wynika z kilku czynników, przede wszystkim rosnących kosztów pracy i w ogóle z trudnością w pozyskaniu ludzi do pracy w pakowniach czy na plantacjach. Żeby decyzja o zakupie automatycznej linii do pakowania i sortowania owoców była opłacalna dla inwestora, przedsiębiorca musi przemyśleć kilka kluczowych kwestii. Zebraliśmy je w tym artykule.

 

Maszyny do sortowania i pakowania borówki – 5 kwestii, które musisz wziąć pod uwagę

W dzisiejszych czasach, gdy mamy dostęp do wielu dostawców maszyn i urządzeń do sortowania i pakowania borówki, producenci i plantatorzy mają trudności z odpowiedzią na podstawowe pytania związane z procesem produkcji borówki. Czasami nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele aspektów muszą wziąć pod uwagę przy wyborze najlepszego dla siebie rozwiązania. Chcąc wyjaśnić niektóre wątpliwości i ułatwić podjęcie decyzji, przygotowaliśmy 5 kluczowych aspektów, które pomogą producentom zrozumieć wielowymiarowość rozwiązania dostosowanego do ich potrzeb.

  1. Oczekiwana zdolność produkcyjna na nadchodzący sezon i prognoza produkcji na najbliższe
    3-6 lat? Jakiej przepustowości rozwiązania potrzebujesz dzisiaj oraz w przyszłości?

Myśląc o inwestycji w linię do pakowania i sortowania borówki, należy pomyśleć o możliwościach produkcyjnych na najbliższe lata. Jak wygląda Twoja produkcja teraz w porównaniu z tym, jak będzie ona wyglądać w przyszłości? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy przeanalizować prognozę produkcji, w tym cechy konkretnych odmian i spodziewane dzienne zbiory. Ostateczne rozwiązanie powinno być odpowiedzią na aktualny i przewidywany popyt, z uwzględnieniem trendów rynkowych i prognoz na przyszłość.

  1. Jakiej jakości oczekują Twoi klienci? Czy Twoje owoce mają wymagany rozmiar oraz jakość, tj. jędrność, kolor itp.?

Jakość jest jednym z kluczowych aspektów utrzymania przewagi konkurencyjnej, ale istnieją różne definicje jakości uznawane przez klientów. Przy różnorodności rozwiązań do sortowania borówki dostępnych na rynku – od sortowania konwencjonalnego po optyczne – ważne jest, aby zrozumieć swój rynek i wybrać rozwiązanie zapewniające szybki zwrot z inwestycji. Główne pytania to: jaki jest wymagany okres trwałości oraz zakres tolerancji dla rozmiaru, koloru i miękkości.

Maszyny do pakowania i sortowania borówek
  1. Sprzedajesz owoce z własnej plantacji czy kupujesz od dostawców zewnętrznych?

Kupowanie owoców od zewnętrznych producentów nie oznacza, że zawsze otrzymasz dobrą jakość. Dostosowanie produkcji do aktualnych trendów na rynku jest kluczowe w procesie wdrażania automatyzacji do Twojej pakowni. Nawet jeśli jakość importowanych owoców nie jest w 100% zadowalająca, możliwość sortowania owoców według koloru lub miękkości pomoże Ci pozbyć się owoców, które z pewnością nie spełnią oczekiwań klientów.

  1. Jak zbierasz owoce na swojej plantacji: mechanicznie czy ręcznie?

Rozwiązania proponowane przez dostawców sprzętu powinny być dostosowane do rodzaju zbioru i sposobu pracy na plantacji. Zbiór ręczny oznacza zwykle mniejszą wydajność niż mechaniczny. Ma również wpływ na jakość i dokładność przy zbiorze owoców. Dobrze dobrane do potrzeb rozwiązanie do sortowania pozwala naprawić błędy popełnione podczas zbioru. Na przykład używanie sprzętu czyszczącego do oddzielania jagód od liści i patyków, które mogą przypadkiem zostać zebrane z owocami, może zaoszczędzić czas i pieniądze.

  1. Jakiego rodzaju opakowań używasz?

Zanim pomyślisz o automatyzacji swojej linii produkcyjnej, musisz pamiętać o różnych formatach opakowań, które używane są do pakowania borówek. Dobrze zaprojektowana linia pakująca powinna być elastyczna, umożliwiając użycie jak największej ilości formatów opakowań.

Wybierając dostawcę, który zautomatyzuje Twoją linię produkcyjną, upewnij się, że dostarcza on pełne rozwiązanie, a nie tylko pojedynczą maszynę lub urządzenie. Dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest wejście we współpracę z jednym dostawcą – jeden punkt kontaktu, co oznacza, że jeden Project Manager będzie odpowiedzialny za projekt całej linii, a nie tylko za jej część. Producenci i plantatorzy zarabiają pieniądze w ciągu 2-3 miesięcy w skali całego roku, dlatego firma powinna zapewniać szybką reakcję serwisową i dostęp do części zamiennych w przypadku sytuacji awaryjnej. Rozumiemy, jak ważny jest serwis i jego dostępność w sezonie borówkowym, dlatego nasza rada do producentów i plantatorów jest następująca: zainwestuj pieniądze w firmę, której możesz zaufać i która rozumie Twój biznes.

 

Pomożemy Ci dobrać maszyny do sortowania i pakowania borówki

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu, wiesz już, że inwestycja w automatyczną linię do borówki opłaci się w Twoim przypadku, zapraszamy do bezpłatnej konsultacji ze specjalistą firmy Milbor. Nasz ekspert wsłucha się dokładnie w Twoje potrzeby i plany rozwojowe, a następnie zaproponuje rozwiązanie, które najlepiej będzie wpisywać się w Twoje oczekiwania. To wyjątkowa okazja do darmowej i niezobowiązującej konsultacji. Aby skorzystać z tej możliwości, wystarczy, że wypełnisz poniższy formularz. Zapraszamy do kontaktu i konkretnej, bazującej na faktach rozmowy o rozwoju Twojej firmy.

Karolina

Karolina skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h,
aby lepiej poznać Twoje potrzeby

Umów się na konsultację
z naszym specjalistą

Dofinansowanie Unia Europejska