7 rzeczy, które warto wiedzieć przy wyborze traysealera

REV5 TRAY SEALER REV5 SCHALENVERSIEGLER SELLADORA DE BANDEJAS REV5 ZGRZEWARKA DO OPAKOWAŃ REV5REV5 TRAY SEALER REV5 SCHALENVERSIEGLER SELLADORA DE BANDEJAS REV5 ZGRZEWARKA DO OPAKOWAŃ REV5

Wybór maszyny do zgrzewania opakowań z owocami to ważna decyzja, która będzie rzutowała na rezultaty produkcji. W tym tekście zebraliśmy głosy naszych klientów i serwisantów, mających doświadczenie w pracy z traysealerami. O czym nie zawsze mówią producenci maszyn w swoich sloganach marketingowych? Jakie problemy ze zgrzewarkami zgłaszają firmy z branży owocowej? Które elementy systemów zgrzewających często zawodzą, a przez to znacząco spowalniają pracę całej linii? 

Problemy ze zgrzewarkami: złożona konstrukcja 

Zaczynamy od wątku, który przewija się w naszych treściach regularnie. Chodzi mianowicie o obudowę urządzenia i jego konstrukcję. Na etapie zakupu warto sprawdzić, czy operator ma łatwy dostęp do elementów, z których korzysta na co dzień. W przypadku zgrzewarek takim newralgicznym punktem jest z pewnością matryca zgrzewająca, która powinna cechować się niewielką wagą (niewymagającą zaangażowania dwóch ludzi podczas zmiany matrycy), trwałymi komponentami oraz możliwością montażu/demontażu bez użycia narzędzi. Beznarzędziowy dostęp do podzespołów jest pożądany nie tylko w przypadku matrycy, ale także przenośników, noży i ramion transportowych. Wynika to z prostej zależności: im więcej czasu potrzeba do wymiany/sprawdzenia danego podzespołu, tym gorzej dla operatora i kierownika produkcji. Mniej czasu spędzonego na przezbrojeniach i serwisowaniu oznacza bowiem więcej zamkniętych opakowań i większy zysk.

Trudność czyszczenia 

Drugi punkt łączy się z pierwszym. Skomplikowana konstrukcja i złożona zabudowa utrudniają dostęp do zabrudzeń. Traysealer pracuje w szybkim tempie z dużą dokładnością, a zabrudzenia pasów transportowych czy innych podzespołów mogą obniżać jakość zgrzewania. Skumulowany brud może nawet prowadzić do trwałego uszkodzenia mechanicznego części. Kluczem do sprawnej pracy zgrzewarki jest więc regularne czyszczenie, które wydłuża niepotrzebna zabudowa, powierzchnie z wypustkami czy utrudniony demontaż brudnych elementów. Kluczem do sukcesu jest prostota i możliwość łatwego wyciągania podzespołów, które mogą być czyszczone niezależnie.

Niestabilne dostarczanie opakowań 

Pas podający opakowania jest kluczowym elementem każdego traysealera, nie tylko z uwagi na konieczność czyszczenia i łatwego dostępu. Mechanizm przesuwający ten pas determinuje sposób, w jaki opakowania są przekazywane do matrycy zgrzewającej. Szybkie działanie zgrzewarki – które jest priorytetem dla wielu inwestorów – pociąga za sobą konieczność dostarczania opakowań w odpowiednim tempie. Warto pamiętać, że wysoka prędkość pracy pasa może przekładać się na niestabilność punetek zmierzających do matrycy zgrzewającej. Czasami nawet niewielkie odchylenia od nominalnego położenia mogą powodować, że ramiona bezpośrednio ładujące pudełka z owocami do matrycy zgrzewającej nie będą w stanie przejąć opakowania, co w konsekwencji spowoduje przestoje. W ekstremalnych przypadkach owoce mogą wypadać z punetek. Kluczem do sukcesu jest więc nie bardzo szybkie (i niedbałe) dostarczanie opakowań, ale szybkie i precyzyjne podawanie pudełek z owocami do zgrzewarki. 

Maszyny autorstwa Packaging Automation Ltd wykorzystują technologię Syncroflex lub SyncroflexPro. Oba systemy mają na celu stabilizację tacek i utrzymanie równych odstępów między nimi, co przekłada się na brak błędów i płynność produkcji. Jednocześnie maszyna działa szybko i sprawnie, maksymalizując prędkość w zależności od podawanych opakowań. 

REV5 TRAY SEALER – SYNCROFLEX AI TECHNOLOGY – INDUSTRIAL FRUIT AND VEGETABLE PACKING REV5 SCHALENVERSIEGLER – SYNCROFLEX AI TECHNOLOGIE – INDUSTRIELLE VERPACKUNG VON OBST UND GEMÜSE SELLADORA DE BANDEJAS REV5 – TECNOLOGÍA SYNCROFLEX AI – EMPAQUE INDUSTRIAL DE FRUTAS Y VERDURAS ZGRZEWARKA DO OPAKOWAŃ REV5 – TECHNOLOGIA SYNCROFLEX AI – PRZEMYSŁOWE PAKOWANIE OWOCÓW I WARZYW

Problemy ze zgrzewarkami: niedostępne elementy eksploatacyjne 

Każda maszyna jest wyposażona w elementy eksploatacyjne wymagające okresowej wymiany. Nie inaczej jest w traysealerach. Z naszych doświadczeń wynika, że warto zwrócić uwagę na trwałość elementów silikonowych matryc, elementów gumowych, elementów ciernych (np. hamulec podawania folii). Praktyka pokazuje, że często trzeba wymieniać też: noże, grzałki i uszczelki matrycy, zębate paski napędowe. Dłuższą trwałością wykazują się łożyska i pasy przenośników.

Jak rozpoznać jakość tych podzespołów w konkretnym modelu? Jest to bardzo trudne, szczególnie dla osób, które do tej pory nie miały do czynienia ze zgrzewarkami. Sytuację komplikuje fakt, że wiele zależy od sposobu użytkowania maszyny – nawet najlepsze rozwiązania przy nieumiejętnej obsłudze szybko się zużywają.

Dlatego naszym czytelnikom sugerujemy skoncentrowanie się na czym innym. Podczas zakupu warto zwrócić uwagę na dostęp do części eksploatacyjnych – im mniej czasu będzie zajmowała ich wymiana, tym lepiej. Ponadto warto profilaktycznie wymieniać niektóre części, by uniknąć awarii i przestojów w czasie sezonu. Milbor PMC wymienia zapobiegawczo paski napędowe podczas przeglądów. Co więcej, nasza firma dysponuje magazynem części zamiennych w centralnej Polsce, dzięki czemu możemy dostarczyć klientowi części wymagające wymiany praktycznie z dnia na dzień. 

Dwuścieżkowa zgrzewarka nie oznacza podwójnych korzyści 

Może się wydawać, że dwuścieżkowa maszyna będzie miała dwa razy większą prędkość pracy, co zwiększy produktywność zakładu. To zbytnie uproszczenie. Przepustowość traysealeara determinują inne maszyny znajdujące się przed nim w linii pakującej, np. zasyp, sorter czy naważarka oraz podajniki, które transportują owoce między maszynami. Każdy z tych podzespołów działa ze swoją wydajnością, która określa możliwości kolejnych elementów w linii. Ilość zgrzewanych opakowań zależy więc nie tyle od prędkości pracy traysealera, ale od całej linii, a dwuścieżkowa zgrzewarka może nie osiągnąć swoich nominalnych wyników, bo nie pozwolą jej na to „poprzednicy”. Inna sprawa to prędkość dostarczania opakowań już na ostatnim etapie do samej zgrzewarki. Pisaliśmy o tym wyżej. Podawanie punetek z owocami nie może być zbyt szybkie, bowiem powoduje to ryzyko przekręcania się pojemników, a przez to przestojów samej maszyny. Maszyna dwuścieżkowa pracuje szybciej, ale z całą pewnością nie zwiększ wydajności dwukrotnie. 

Innym mankamentem urządzenia z dwoma ścieżkami jest wyższy stopień komplikacji obsługi, co powoduje utrudnienia w codziennych zadaniach dla operatora. Urządzenia dwuścieżkowe mają też inny minus – zajmują więcej miejsca, a także wymagają włączenia w linię dodatkowych przenośników (rozdzielających jedną ścieżkę na dwa kanały, a następnie powracających do jednej ścieżki), co generuje dodatkowe koszty i absorbuje kolejne metry kwadratowe w pakowni. 

Problem z traysealerem: dopasowanie folii i drukarki 

Z pozoru trywialnym, a w rzeczywistości dotkliwym problemem jest kompatybilność głównej maszyny z drukarką do etykiet i rolką z folią. Aby zacząć produkcję, musisz mieć pewność, że wszystkie trzy elementy będą z sobą współpracować. Świadomy wybór maszyny to spore wyzwanie, a jeśli dojdzie do tego konieczność doboru kompatybilnych sprzętów, to poziom trudności idzie w górę. Milbor PMC dostarcza cały komplet na etapie wdrożenia zgrzewarki (co nie jest regułą na rynku), dzięki czemu nie tracisz czasu na poszukiwania zgodnych dodatków. 

Sprężone powietrze vs elektryczność

Na rynku można spotkać zgrzewarki, w których tłok unoszący dolne narzędzie do matrycy zgrzewającej jest napędzany sprężonym powietrzem. Nasi inżynierowie zaznaczają, że nie jest to optymalne rozwiązanie. Po pierwsze zakup kompatybilnego kompresora to dodatkowy koszt dla inwestora i pobór energii. Po drugie, taki kompresor trzeba umieć obsłużyć, co wymaga od operatora dodatkowych umiejętności i uważności na kolejny element procesu podczas pracy maszyny. Po trzecie, wykorzystanie prądu (zamiast powietrza) do podnoszenia mechanizmu zapewnia lepszą kontrolę pracy tłoka – np. możliwość przyspieszania i hamowania. 

Dobierz odpowiednią zgrzewarkę do foliowania opakowań

Milbor PMC od ponad dekady dostarcza kompletne linie do pakowania owoców i warzyw. Jednym z kluczowych produktów w naszej ofercie są maszyny do foliowania opakowań. Dysponujemy gamą traysealerów produkcji brytyjskiego potentata Packaging Automation Ltd, także najnowszym, niezwykle wydajnym modelem REV5. 

Jeśli nie chcesz ryzykować przestojów linii lub niskiej efektywności inwestycji w nową maszynę do foliowania opakowań, wypełnij poniższy formularz i sprawdź urządzenia zgrzewające, które ma do zaoferowania Milbor PMC. Zaufaj specjalistom i zyskaj pewność, że najczęstsze problemy ze zgrzewarkami nie będą dotyczyły twojej linii.

KAROLINA MICHAŁEK – MILBOR PMC – FRUIT AND VEGETABLE PACKING LINES – COMPANY DESIGNING PACKING LINESI – MILBOR PMC – LINIE DO PAKOWANIA OWOCÓW I WARZYW – FIRMA PROJEKTUJĄCA LINIE PAKUJĄCE – MILBOR PMC – LÍNEAS DE EMPAQUE DE FRUTAS Y VERDURAS – EMPRESA DE DISEÑO DE LÍNEAS DE EMPAQUE MACIEJ CHMIELEWSKI – MILBOR PMC – OBST- UND GEMÜSE-VERPACKUNGSLINIEN – UNTERNEHMEN FÜR VERPACKUNGSLINIEN-DESIGN
Karolina

Karolina skontaktuje się z Tobą w ciągu 24h,
aby lepiej poznać Twoje potrzeby

Umów się na bezpłatną konsultację
z naszym specjalistą

Maszyny do pakownia owoców i warzyw

Automatyczne linie pakujące owoce dopasowane do potrzeb klienta to nasza specjalność.

Dostarczamy kompleksowe rozwiązania dostosowane do indywidualnych wymagań inwestorów. Rozwijamy się i stale poszerzamy ofertę, wchodząc w nowe segmenty na rynku świeżych owoców i warzyw i rozbudowując portfolio własnych maszyn. Pozwól nam zaprojektować linię owocową dostosowaną do wymagań Twojego projektu biznesowego.

Projektujemy, produkujemy i instalujemy
linie do borówki oraz pozostałych produktów

Dofinansowanie Unia Europejska